Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  hur tjock ullvadd till isolering av tak?  (läst 976 gånger)

hallonblå

  • Gäst
hur tjock ullvadd till isolering av tak?
« skrivet: 20 sep-13 kl 07:51 »
Jag läser o läser o tänker o hittar inget nå vad tror ni kan man isolera med ex quiltvadd?? finns ex här

http://www.filtmakeriet.se/show/object.asp?oid=34
den e ca 2cm tjock men den e ju rätt sladdrig, hur gör man där?? tovar?

har en massa ull men i väggar o tak känns det inte som jag vill tova i hop något själv en massa jobb är jag tokig??

 

TW

  • Inlägg: 2691
    • Finland
SV: hur tjock ullvadd till isolering av tak?
« Svar #1 skrivet: 20 sep-13 kl 12:10 »
Se mitt svar i den andra tråden där du frågade samma sak.

Glöm det där och satsa på ett billigare och bättre material. Det behöver vara minst 15 och helst 25-30 cm isolering i taket och innan du har fyllt upp det där med ullvadd är du både utfattig och utarbetad.
Bor redan på landet men drömmer om ett eget litet hus......
Timmerman och snickare och byggnadsingenjör och gör-det-självare. Gör väldigt mycket av litet men kan inte göra allt av ingenting.
Antifacist.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

659 gäster, 2 användare (1 dolda)
kretslopp

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tidigare prenumererat. Var så nöjd att jag gav bort en prenumeration. Nu gör jag det igen. En jättebra present tycker jag!
/Margareta Mattsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser