Morot som blommar första året.

Startat av Bujaka80, 07 Sep-13 kl 13:59

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Bujaka80

En av mina morötter blommar i trädgårdslandet, hur är detta möjligt när moroten är tvåårig? Någon som varit med om samma fenomen?

hon på torpet

Ja, det samma har hänt i mitt morotsland i år... men jag har ingen aning om varför ???
Tala ut människa!!!

anne-li

A free spirit-independent straight female som älskar livet!
Sko-storlek 42!

lichiplommon

Citat från: Bujaka80 skrivet 07 Sep-13 kl 13:59
En av mina morötter blommar i trädgårdslandet, hur är detta möjligt när moroten är tvåårig? Någon som varit med om samma fenomen?
absolut! det finns alltid några morötter som inte håller sig till den svenska jantelagen och som tror sig vara speciella! ;) vet inte varför det blir så men antagligen utlöses nån mekanism i den så att de går i blom. mycket värme och ljusa dagar tex kan gynna blomningen eller att de såddes tidigt plus att de upplevde en längre kallperiod så att de 'tror' att det var vinter.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 208 Gäster, 0 användare