Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Mager get.  (läst 1556 gånger)

Kogatans

  • Inlägg: 83
    • Skåne
    • Kogatans kaningård
Mager get.
« skrivet: 07 sep-13 kl 19:19 »
Hej!
Jag har 3 dvärg getter.
En på 6 år, en på 4 år och en på 2 år.
Den som är 6 år gammal har i sommar blivit så mager. Å lite ruggig i pälsen.
Hon äter och dricker på som vanligt. De går på bete nu. Så de har fri tillgång på gräs å så lägger jag in grenar med löv dagligen.
Saltsten har de även tillgång till.
Har avmaskat alla + avlusat dem.
Jag har kollat i hennes päls men hittar ingen ohyra.
Pappa ansåg att hon börjar bli gammal därför hon magrar av så.
Han tyckte jag skulle avliva henne. Men en get på 6 år e väl inte så gamla?
Vad hade ni gjort?

Trollmor

  • Inlägg: 10686
  • Måtte jag inte leva förgäves.
    • -
SV: Mager get.
« Svar #1 skrivet: 07 sep-13 kl 19:43 »
Det kan ju vara lite allt möjligt, men CAE kan dessvärre inte uteslutas.  I så fall blir hon allt sämre, det går inte fram och tillbaka.  När det är "mager-varianten" brukar de inte visa tecken till smärta, så att avvakta en tid kan du göra.  Om hon inte har andra symptom, som verkar besvära henne.

Nej, 6 år är egentligen ingen ålder på en get.  Men det är i 5-7-årsåldern som detta otäcka virus brukar slå till.
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.

Kogatans

  • Inlägg: 83
    • Skåne
    • Kogatans kaningård
SV: Mager get.
« Svar #2 skrivet: 07 sep-13 kl 20:29 »
Tack för snabbt svar.
Hur tar man reda på om hon har CAE?
Blodprov eller?
Då blir mina andra 2 sötisar också smittade?
Vill ju inte hon ska plågas. Just nu verkar hon inte må dålig.
Hon hänger med kompisarna å äter som hon ska mm.

macker

  • Inlägg: 146
    • Skåne
SV: Mager get.
« Svar #3 skrivet: 08 sep-13 kl 07:50 »
Har du avmaskat med ordentlig dos..? Getter ska avmaskas med dubbel dos...

CAE tillskrivs alla diffusa sjukdomar men det behöver inte alls betyda något och även om hon har CAE så kan hon leva länge ännu.

Hon behöver kanske lite extra mat och vitaminer/mineraler för att komma igång igen.

Trollmor

  • Inlägg: 10686
  • Måtte jag inte leva förgäves.
    • -
SV: Mager get.
« Svar #4 skrivet: 08 sep-13 kl 07:54 »
Dubbel dos?  Aldrig hört.

  Att en get konstateras ha antikroppar mot CAE betyder inte att hon med nödvändighet blir sjuk.  Det smittar mest via råmjölken, men är i grunden en blodsmitta, kan föras över även genom t ex sperma.

  Prata du MED din get och försök följa med i hur hon mår!  Jag kan tänka mig att ett träckprov kan vara vettigt, trots att du har avmaskat.  De kan bli återinfekterade.

  Och välkomna till Gettavlan, båda två!  :D

En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.

Kogatans

  • Inlägg: 83
    • Skåne
    • Kogatans kaningård
SV: Mager get.
« Svar #5 skrivet: 08 sep-13 kl 09:46 »
Då testar jag att avmaska henne igen.
Funderade på å köpa pellets å ge bara henne så hon får extra mat nu å se om lägger på sig eller inte. Jag har vitaminer i flytande fort hemma som jag ger hönsen. Skulle kanske get henne lite sådant. Står på flaskan att man kan ge det till alla djurslag. Men inte hur mycket. Men vitaminer kan de kanske inte få för mycket utav?
Men idag fick hon lite hö utav mig å det tuggade hon i sig som ingenting. Hon fick även några bitar äpple å det åt hon också.
Pappa tyckte jag skulle kolla henne i munnen så hon har alla tänder kvar. Han sa att när get å får bli gamla så brukar tänderna ramla ut.
Å ja han ger sig inte utan han anser att hon börjar bli en gammal tant  ;)

Trollmor

  • Inlägg: 10686
  • Måtte jag inte leva förgäves.
    • -
SV: Mager get.
« Svar #6 skrivet: 08 sep-13 kl 12:17 »
Nej sex år är ingen hög ålder.  Tant ja, gammal nej.

Du kan prova hennes tandstatus litegrand genom att ge henne godis som är jobbigt att tugga:  Grenar att gnaga bark av, hårdtorkad säd som lockfoder.  Om hon kastar sig över höet så är hon ju hungrig, och då är hon inte alldeles död!  :D

Jo, man kan bli förgiftad även av vitaminer, men då måste man överdosera rejält.  Sök på Nätet.  Apoteket hade förr (när det var statligt) en bra broschyr om vitaminer och mineraler.  Du får kompensera när du läser för viktskillnaden mellan dig och geten - och så är hon idisslare, det är inte du.

En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.

 

Kogatans

  • Inlägg: 83
    • Skåne
    • Kogatans kaningård
SV: Mager get.
« Svar #7 skrivet: 08 sep-13 kl 22:25 »
Tack tack för alla idéer! =)
Kaninpellet äter hon utan problem. Det måste ju ändå gå under svårt tuggat ;)
Jag brukar ta lite i en burk när de är på egna äventyr (på rymmen).
Grenar får dem dagligen å dem skalar dem. Så tror inte hon har problem med tänderna. Men ska studera henne noga i morgon ;)
Kanon ska kolla upp det med vitaminer.
Tusen tack för alla tips. Nu känns det mycket bättre nu när jag vet lite vad jag ska göra.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

623 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- En tidning med djupa rötter.
/Margit

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser