Jag fick alla mina tomater förstörda ett år

, de ruttnade som din. Bladen blev missfärgade och det blev fläckar på stammarna. Tror detta hade med regnvädret att göra, luftburen mögel av något slag. Det smittar väldigt så alla angripna planer måste tas bort. Lägg de inte i komposten utan bränn det!
Hela min tomatodling gick åt h-te och jag har alltid massor! Jag tror jag slängde och brände över 40 plantor. Provade att låta de gröna tomaterna som såg friska ut, eftermogna men de ruttnade allihop. Jag hade tomater både i växthus och utomhus.
I år hade jag köpt några ympade tomater på mässan och de fick samma symtom så jag slängde och brände dem direkt och tack och lov så har det inte spridit sig till mina andra plantor! Det har å andra sidan inte regnat på en månad heller.
Så var mycket noga med att taq bort allt smittat!
Lycka till! Det finns ju inget bättre än egna tomater, i år har jag över hundra plantor. Eget utsäde, gula, orange, röda, svarta, randiga.
Hoppas kunna koka in tomatsåser och soppor samt torka. Bra år brukar de sista mogna och ätas på nyårsafton
