Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur många tomatplantor?  (läst 9247 gånger)

Bullerybo

  • Inlägg: 672
    • Närke
Hur många tomatplantor?
« skrivet: 07 maj-13 kl 08:45 »
Nyfiken på hur många tomatplantor ni håller er med? Samt om någon sett någon tabell på hur många kg en planta av olika vanliga sorter ger? Jag antar att man skulle kunna väga och föra statistik men det ska ju hinnas med också...

Ska rensa ut vad som ska sparas och säljas nu, förra året behöll vi 20 och det var för lite, grannen har 50 och det tycker jag låter mycket...Det är ju alltid en avvägning mellan att få bra skörd men att ändå hinna med.

Inser att detta är en "hur långt är ett snöre" fråga men att bara vädra tanken och höra hu andra gör kan kanske ge lite inspiration.

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Hur många tomatplantor?
« Svar #1 skrivet: 07 maj-13 kl 11:15 »
Förra året var ett mycket dåligt år för tomater. Men mängden varierar ju mycket med sort och odlingsförhållanden också. Dessutom beror det ju slutligen på vad man skall använda tomaterna till! Den som torkar eller gör tomatpure kan ju knappast få alltför mycket, förutom att de skall få plats och hinnas med att skötas.

Dunderklumpan

  • Inlägg: 17
    • Värmland
SV: Hur många tomatplantor?
« Svar #2 skrivet: 07 maj-13 kl 11:45 »
Oj, 20 tomatplantor för lite? Vi brukar ha 5-6 st av olika sorter. Nån sort som vart jättebra ett år kan gå dåligt nästa så är ju nästan omöjligt att säga hur mycket det blir på en planta.. Jag tycker ju att tomaterna är godast färska och när de är skördetid äter vi tomater morgon, middag, kväll... Dessutom får föräldrar o grannar endel. Villket är det bästa sättet att ta tillvara tomater att ha senare? Jag vet ju inte hur stora familjer ni är, men för mig låter 20-50 tomatplantor jättemycket om man odlar lite av varje för eget bruk.  Vi har ett 12 m2 växthus och det är mycket man vill ska få plats.  :)

Bullerybo

  • Inlägg: 672
    • Närke
SV: Hur många tomatplantor?
« Svar #3 skrivet: 07 maj-13 kl 15:08 »
Vi är 2 vuxna och 3 barn ´+ en bebis) och vill förståss helst inte behöva köpa några tomatbaserade produkter alls (utom ibland lite färska tomater off season om man vill lyxa till det lite någon gång). Men då skulle vi nog behöva komma upp i 50 plantor och det tror jag inte att jag skulle hinna med eller ha bra utrymmen för, så det får väl bli en kompromiss.

Håller med om att det var ett dåligt år senast, det kändes som om det räckte mycket längre året innan trots att vi hade ungefär samma då, dock så har ju barnen blivit större och äter mer också.

Tror jag använde upp våra sista tomatprodukter i slutet av februari kanske? Färska tomter hade vi kanske november ut, men året innan hade vi nästan till jul.

Bullerybo

  • Inlägg: 672
    • Närke
SV: Hur många tomatplantor?
« Svar #4 skrivet: 07 maj-13 kl 15:16 »
Villket är det bästa sättet att ta tillvara tomater att ha senare?

Beror lite på vad de ska vara till... jag torkar, konserverar (inkokar) och fryser. Kokar färdiga pastasåsbaser och massor av ratatouille och fryser in.

javill

  • Inlägg: 11668
    • Blekinge
    • Glirnashopen
SV: Hur många tomatplantor?
« Svar #5 skrivet: 08 maj-13 kl 11:12 »
I år har jag 48 plantor men, hälften kommer nog att ges bort. Tidigare har jag bara haft någon enstaka planta men, i år har jag köpt ett litet växthus så då får det bli lite fler. Ska bara sätta ihop det också.  ::)
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

vicky-g

  • Inlägg: 371
    • Västmanland
SV: Hur många tomatplantor?
« Svar #6 skrivet: 12 maj-13 kl 08:59 »
Tomater kan man inte få för mycket av.  ;D Så mitt svar blir att man har så många plantor man får plats med... och hinner med. Själv har jag 11 st på balkongen, 8 busk i fönstren inne, 3 ska planteras i en Eart Box ute och ev blir det någon i odlingsbädden också. Det brukar räcka till daglig konsumtion och några påsar "krossade" tomater i frysen. Hur många plantor som krävs till hel självhushållning är svårt att säga. Mycket beror ju på hur mycet som går åt i hushållet. Vi äter mycket tomatbaserat och är verkligen storkonsumenter. Eftersom jag bor i lägenhet gör jag mitt bästa för att så stor del av året täcka vårat behov på den begränsade yta jag har.

Torkade förresten en liten del av skörden förra året. Jisses vilket gott godis... blev inte mycket kvar till vinterns matlagning.  ;D

Något annat jag gör är att odla många olika sorter. Väger skörden och dokumenterar hur varje tomat trivs hos mig, hur stor skörd och smak det blir. Ju fler sorter desto större chans att någon lyckas. De har ju olika tålighet mot kyla, väta o.s.v. Dessutom har de olika smak beroende på jordmån. Hade en favorit på ett ställe jag bodde, när vi flyttade till lägenhet så blev helt plötsligt denna sort inte alls lika bra.
 

rosita51

  • Inlägg: 881
    • Skåne
SV: Hur många tomatplantor?
« Svar #7 skrivet: 12 maj-13 kl 11:35 »
Här har jag drivit fram 46 plantor och behållit 5 'Dansk Export', 4 'Gardeners Delight', 14 'Oregon Spring' och 2 ampeltomater.
Oregon spring odlar jag på friland och skörden fryses in för vinterns behov, övriga odlar jag i växthuset.
MVH Rosita zon 1

LimJans

  • Inlägg: 9146
    • Dalarna
SV: Hur många tomatplantor?
« Svar #8 skrivet: 12 maj-13 kl 12:02 »
4. Ska få en till. Så 5 sammanlagt :) Är ju balkongodlare

Dunderklumpan

  • Inlägg: 17
    • Värmland
SV: Hur många tomatplantor?
« Svar #9 skrivet: 13 maj-13 kl 23:46 »
Jag kanske får skaffa större frys... tomater att frysa in har jag inte tänkt på.. min frys är ständigt fullpackad med kött bröd, svamp och hemlagade matlådor.. Det jag tycker tar liten plats att frysa in är spenat och persilja så det har jag med, men ska prova att torka endel tomater iår. Just nu har jag ca 40 tomatplantor men planerar att sälja endel på växtbytardag.

 

Bullerybo

  • Inlägg: 672
    • Närke
SV: Hur många tomatplantor?
« Svar #10 skrivet: 14 maj-13 kl 14:57 »
Nej det är dyrt att frysa, försöker att inte frysa för mycket. Bättre att inkoka och stoppa i jordkällaren. Eller torka!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

504 gäster, 2 användare
RickardR, matematiker

* Forum

* Om tidningen Åter



- Som vanligt ett mångfacetterat och informativt nummer om mycket som hör självhushållningen till.
/Håkan

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser