Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Slaktålder  (läst 1280 gånger)

Valmet

  • Gäst
Slaktålder
« skrivet: 09 jan-13 kl 18:26 »
Som en spinnoff på tråden, Vilken ras är godast.

När tycker ni är bästa slaktålder och levande-vikt på tupp?
Och vilken ras gäller det?

Har en sista kull med Broiler-korsningar som går på upp-gödning här.
Den största är idag 2mån gammal och väger 1800g. Jag hade tänkt vänta tills 2.5kg innan den slaktas.
Matas med egen foderblandning, 20% protein och innehåller majs


Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Slaktålder
« Svar #1 skrivet: 09 jan-13 kl 20:21 »
Hos mig är bästa slaktåldern för mat-tuppar när tupparna är tillräckligt gamla för att vara matiga och jag har tid  ::) :P ::) I praktiken innebär det som regel någonstans mellan 2 och 8 månader. Sedan har jag en annan slaktålder... Det är hund/kattmat slaktåldern. Den infaller så fort tupparna går att könssortera och jag har tid  ;) Med andra ord från daggamla till  5 månader ungefär.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

 

Valmet

  • Gäst
SV: Slaktålder
« Svar #2 skrivet: 09 jan-13 kl 20:30 »
Om nån liten rackare hittas död så blir det godis åt vovvarna.
Men slå ihjäl sånna små medvetet låter lite magstarkt för mig :-\

Fast det är klart, har man väldigt många i uppfödningen så är det väl nödvändigt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

665 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser