Du får förädla dem på olika sätt. Koka ketchup och sånt. Lär dig konservera så kan du göra egna krossade tomater som håller en evighet

Konservering är toppen många grönsaker. Vi grillade egna majskolvar här i våras som växte i grönsakslandet förra sommarn.
Många grönsaker som broccoli, ärtor, bönor, grönkål, blomkål, spenat osv kan du ju förvälla och frysa in.
Har du jordkällare så funkar det ju utmärkt att lagra alla typer av rotfrukter... Vi har haft morot, svartrot, rotselleri, palsernacka och potatis som räckt hela vintern, förra årets är inte slut än och fortfarande goda.
Lök är ju inte heller något problem, både gul och vit lök kan förvaras hela vintern om de får torka rätt och hängs på rätt ställe.
Ofta är det olika sorter, tidiga eller lagringsbara som är senare. Så kör två sorter av varje så får du ut maximalt av odlingen.