Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur mycket är en fönstertvätt värd?  (läst 4164 gånger)

Kringlan

  • Inlägg: 174
    • Östergötland
SV: Hur mycket är en fönstertvätt värd?
« Svar #20 skrivet: 04 sep-12 kl 10:10 »
Praline1: Jo, i många familjer hjälps man åt, förmodligen också i den här, men; När ungdomar blir äldre och vill/behöver börja tjäna egna pengar kan man tänka som så att föräldrarna ger dem en del jobb som man annars velat lägga ut på något annan, sånt man inte hinner med själv.

Men jag tänker också som så att det vore konstigt att låta barn få betalt om de inte också hjlper till med vanlig matlagning, städning och andra småsysslor i hemmet som familjer lätt hjälps åt med.
 

/Så filosoferar jag idag /Karin

 

praline1

  • Inlägg: 550
  • 100%bondmora med djur
    • Småland
SV: Hur mycket är en fönstertvätt värd?
« Svar #21 skrivet: 04 sep-12 kl 10:30 »
Jag har ju aldrig haft de ekonomiska resurserna att leja in någon att t.ex. putsa mina fönster så  det alternativet fanns inte i min tankevärld
Bor i mitt lilla hus med hundar katter höns kaniner och gubben Pettson


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

693 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Dessa välarbetade tidningar ger stor inspiration till att klara sig själv.!
/Inspiration

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser