Faverolle och sittpinne.

Startat av Viopet, 15 Maj-12 kl 21:43

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Viopet

En liten fråga - Gillar inte faveroller att sitta på sittpinnar?
Mina är drygt tre månader gamla men sitter fortfarande inte på pinnarna utan kurar ihop sej i ett hörn. Jag har två Hedemorahöns tillsammans med dem och de sitter på pinnarna.
Under hela uppväxten har det funnits sittpinnar på rätt höjd för att de ska kunna "öva" på att sitta och tidigare kycklingar som bott där har inte haft några problem att använda sej av pinnarna.
Men det kanske är så att Faveroller trivs bäst på markplan?

Mumsabo

Hej!

Mina 3 månaders faverolletöser sitter inte heller och sover på sittpinnarna till natten. De ligger också gärna i ihop. De har testat sittpinnarna några gånger, men inte mer än 2-3 nätter.
Mina vuxna hönor och tuppen började inte sova på pinnarna förrän de nästan var 10 månader gamla. Så ge de lite tid, de kommer säkert att använda sittpinnarna när de blivit lite äldre  ;)

Bor i de gula huset invid skogen i nordöstra skåne, tillsammans med en händig man, en busig dotter, en flock Faverolle höns och två katter. //Pernilla

http://mumsaboshons.wordpress.com/

Viopet

OK. Ingen anledning till oro då  ;D. Tack för svaret.

Hönsamannen

Har 2 Faveroller och de har suttit på pinnar hela tiden.
Kvittar bara de trivs och känner sig trygga ;-)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

477 Gäster, 1 användare
Anders Flix