På min hund har det inte fungerat med "snälla" metoder som innebär att man väntar ut och bara belönar när hunden gör rätt. Man måste även säga till när hunden gör fel. Slår ett barn sin kompis väntar man ju inte ut att de ska kramas istället och belönar det utan man säger ju ifrån att sådär får man inte göra.
På min hund har det fungerat att göra ett litet nyp i ljumsken, bara för att markera att "hörrudu, lyssna på mig sa jag" eller "nej sa jag". Sen berömma när hunden gör rätt!
Har en hund som älskar att jaga/spåra, utan att vara av sådan ras. För att ha det under kontroll så får hon, om det är mycket spår som jag antingen ser (det bästa med snön) eller märker på henne, gå vid min sida då. Och så kör jag egna spår istället, dvs att hon får spåra på mitt kommando. Godisspår är en enkel övning att göra på promenaden, kräver inga förberedelser.
Viktigt att tänka på om man använder halti (har gjort det med) är att man inte får rycka i hunden då, då är risken stor för nackskador.
Hoppas du fick lite tips

.