Garanti på ledlampor?

Startat av Sågaren, 16 Maj-12 kl 21:52

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Sågaren

finns det garanti på led lampor?, dom kostar ju en hel del och sägs hålla i bortåt 20 år så om dom slocknar inom 3 år kan man då få en ny eller vad gäller?.
Med många kulörta lyktor jag gick mig i världen ut. De slocknade - ljudlöst och oförmärkt,
och så tog det vackra slut...

torbjorn

Om du som privatperson köper lampan av en försäljare inom Sverige så gäller sedvanlig reklamationsrätt enligt konsumentköplagen. Om tillverkaren eller säljaren dessutom vill lämna en garanti på lampan får han göra det och i så fall är det han som bestämmer garantivillkoren.

Tänk på att enligt konsumentköplagen får man reklamera varan om den går sönder inom två år (kanske höjt till tre år nu) efter köpet, men det är köparens sak att bevisa att felet måste ha funnits där redan när varan köptes, även om det tog tid innan felet visade sig.

Och naturligtvis gäller ingen garanti/reklamationsrätt alls om en lampa har skadats av yttre åverkan (t ex överspänning pga åska eller fel i elnätet, eller överhettning pga att den har varit monterad i en trång armatur utan värmeavledning).

Malines här igen

Jag har börjat ta för vana att skriva på lampan hur länge den "ska" hålla enligt tillverkaren. Än så länge har faktiskt ingen gjort mig besviken.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

620 Gäster, 1 användare
Wes Jr