Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  miljövänligt alternativ för att göra ren spisar, induktionshäll  (läst 11765 gånger)

petris

  • Inlägg: 95
    • Västergötland
    • Tuppochtomat
Vi har en induktionshäll och vi har någon sorts skrapa som ser ut som en sådan som man tar bort färg som kommit på fönstret. Det blir inga repor alls (när maten torkat in) annars tar vi bara fuktig trasa med lite diskmedel/grönsåpa på.

Men skrapan är helt klart bäst.
www.tuppochtomat.wordpress.com min blogg om natur, miljö och odling

 

TheoA

  • Inlägg: 259
    • Södermanland
Såpvatten när spisen fortfarande är lite varm, torka bort snabbt med papper eller disktrasa. 
Bor i sörmland med min familj och 130 kor, både kött- och mjölkkor, 25 höns, 2 katter, 10 vaktlar, och 3 akvarium.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

728 gäster, 1 användare
ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser