Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Ägg färg!  (läst 1198 gånger)

Smali

  • Inlägg: 33
    • Värmland
Ägg färg!
« skrivet: 04 feb-12 kl 18:41 »
Tänker jag rätt? Har en blandras höna blomme/isbar och jag undrar över hur hennes äggfärg, kommer att bli nu när hon snart ska börja värpa. Är nyfiken!

Blomme värper ju beige ägg och isbar gröna. Blir då hennes ägg ljusgröna?

 

jan98

  • Inlägg: 850
    • Närke
    • www.nasslegarden.se
SV: Ägg färg!
« Svar #1 skrivet: 05 feb-12 kl 13:28 »
Isbar brukar vara Turkos !  ;)
Det finns ingenting jag inte kan, bara sån't jag inte har lärt mej...

 

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Ägg färg!
« Svar #2 skrivet: 05 feb-12 kl 13:42 »
Isbarägg kan vara turkosa men oftare går det mot det mer gröna hållet då Isbar ofta har anlag för både brunt och grönt.  Skulle tro att färgen på en Blomme/Isbarkorsning ser ut ungefär som på en ren Isbar.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

665 gäster, 3 användare
Wes Jr, Dyane68, javill

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser