Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Galt för liten?  (läst 2859 gånger)

Erik Schönning

  • Inlägg: 1
Galt för liten?
« skrivet: 02 mar-20 kl 19:21 »
Hej! Jag och min granne har två suggor tillsammans med en galt sedan jul ungefär. Alla har fått kultingar förut men inte med varandra. Suggorna är cirka fyra år och galten drygt ett år och mindre än båda suggorna (en är riktigt bastant) Vi har sett att han klättrar på dem men ingen direkt betäckning.

Han håller fortfarande på och är efter dem ibland så vi är lite oroliga att det inte ska bli några kultingar. Så för att lära oss lite så undrar jag om galten kan hålla på och rida på dem lite även om de är dräktiga?
Vi har som sagt inte sett att han har betäckt dem, kan det vara så att han är för liten och helt enkelt inte når upp?

Erik

 

Ricbot

  • Inlägg: 24
    • Uppland
SV: Galt för liten?
« Svar #1 skrivet: 19 dec-20 kl 17:54 »
när dom är mottagliga så står dom stilla, gör dom flesta iaf. Ni kanske ska vara lite påhittiga och ge han något att ställa bakbenen på så att han får samma mankhöjd iaf :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

385 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har dessa godingar i mitt fritidshus och har lagt band på själv att inte läsa de förens jag har läst ut en annan bok, mycket tråkigare bok, vilket gett mig en rejäl sporre att läsa ut den och börja med dessa tidningar! Har tjuvläst en och spoiler, den var jätteintressant!
/Rebecca B

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser