Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Knölar/tumörer  (läst 1524 gånger)

voortrekker

  • Inlägg: 136
    • Västergötland
Knölar/tumörer
« skrivet: 14 jun-11 kl 20:40 »
Hittade i går tumörliknande knölar på två av mina nio tackor. Den ena sitter i mungipan och den andra sitter på käkbenet. Gråaktiga och nästintill hårlösa. Ca 2 cm i diameter. Bägge tackor verkar helt opåverkade och är friska i övrigt. Hade samma sak på ett lamm (under hakan) för två år sedan och den växten gick tillbaka nästan helt. Någon som har en aning om vad detta är och vad det beror på? Kan det vara någon brist?

Bellaman

  • Inlägg: 76
    • Södermanland
SV: Knölar/tumörer
« Svar #1 skrivet: 14 jun-11 kl 21:43 »
Det kan vara aterom - dvs. tilltäppta talgkörtlar. Inget farligt.

 

Birgit

  • Inlägg: 2897
SV: Knölar/tumörer
« Svar #2 skrivet: 15 jun-11 kl 08:00 »
Eller något mindre lämpligt de ätit. Avvakta utvecklingen och håll koll på dem.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

505 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser