Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Nötfärs till valpar.  (läst 2446 gånger)

Fiat

  • Inlägg: 250
    • -
Nötfärs till valpar.
« skrivet: 22 okt-10 kl 13:54 »
Vi föder upp Cavalier king charles spaniel. Då vi har valpar som börjar äta fast föda brukar vi ge dom nötfärs. Nu är det så att vi har fått tag i några gamla tackor och då undrar jag om det är skillnad på får och nötfärs då det gäller valpmat?
Mvh  FIAT...

Birgit

  • Inlägg: 2897
SV: Nötfärs till valpar.
« Svar #1 skrivet: 22 okt-10 kl 15:37 »
I den bemärkelsen att valparna kan äta tackorna, är det ingen större skillnad. Det väsentliga ligger i hur djuren fodrats innan slakt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

762 gäster, 2 användare
Själv är bäste dräng, Sundance

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser