Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  (duvhöken??)  (läst 31774 gånger)

fauve

  • Gäst
SV: (duvhöken??)
« Svar #140 skrivet: 08 mar-11 kl 20:32 »
Intressant att polisen beslutat om tillstånd till generell skyddsjakt på duvhök, då det det vanligtvis är länsstyrelsen som beslutar om detta och från fall till fall enligt både den information man kan hitta skriftligt och enligt min vän polisen och kommunjägaren + min vän och valpköpare som också är polis säger dessutom att polisen i sig inte har jägare som skickas ut på sådant.

Det är faktiskt intressant hur olik verkligheten är från hur det är tänkt att vara om man utgår från de regler, lagar och föreskrifter som finns!

Ember

  • Gäst
SV: (duvhöken??)
« Svar #141 skrivet: 08 mar-11 kl 23:11 »
När jag har mina höns och gäss i framtiden så ska jag göra såhär

Ha en eller ett par pyrrar som vaktar gården. En pyrre kan tackla skumma gubbar, rovfåglar, rävar, varg, björn etc. De ser människor, får, getter, fåglar etc på gården som sin flock, och de är väldigt envisa!

Kolla den här videon på en pyrre som vaktar sina gässkompisar mot en rovfågel:
http://il.youtube.com/user/tiliamay#p/u/20/ic9nw3_iICQ

och kolla hur gässen reagerar: när pyrren skäller vet de att det är fara å färde, och då söker de sig till hunden för skydd. Gulligt  :D Inte alla som kan ha en pyrre, men det är nog ett bra alternativ för många!
http://il.youtube.com/user/tiliamay#p/u/21/WKYETbFdnww

Det bästa är att pyrrar inte är aggressiva, de är bara jäkligt envisa och irriterar rovdjuren tills de tröttnar.  8)





maunen

  • Inlägg: 216
    • Skåne
SV: (duvhöken??)
« Svar #142 skrivet: 08 mar-11 kl 23:17 »
För det första visste jag inte att det var olagligt ,jag ta reda på det och ångra att jag har gjort nå´t just olagligt i så fall, för det hör inte till min natur att vara olaglig. Och visst, en och annan höna får man visst räkna med, men när det blir många är det faktiskt inte roligt längre. Jag sitter inte här med min bössa, för det har jag inte ens nå´n och skjuter hej vilt omkring mig, som du verkar tro. Men arg kan jag vara och kanske säga att jag skulle vilja, men det lär inte hända!
Ja, ni skulle väl stå bredvid och titta på tills han har ätit färdigt din favorithöna (om ni nu över huvud taget har någon som helst känsla för nåt?) , fångat honom, klappat honom på ryggen och sagt DUKTIG PONKE, välkommen igen, när helst du behagar -Mi Casa es Su Casa, eller hur, sedan riktigt visat honom vägen in i hönshuset så han lätt kan hitta och släppa ut honom/henne.
Och att ta höns har inget med överlevnad att göra, när markerna är fulla av liv, det är REN lättja och en ful ovana.
 Och ni som pratar om svinn, ser väl inte era djur mer än som ren mat och producenter....skulle ni tycka likadant om det hade handlat om din goa hund eller katt eller nå´t annat kärt husdjur.....för mig är mina djur, må så vara höns, mina kära husdjur.

Ronny

  • Inlägg: 1637
    • Skåne
SV: (duvhöken??)
« Svar #143 skrivet: 08 mar-11 kl 23:24 »
Poliser är faktiskt också människor, åtminstone en del av dem.  (:)
Håller lantraser för bevarande och det egna hushållet.

maunen

  • Inlägg: 216
    • Skåne
SV: (duvhöken??)
« Svar #144 skrivet: 08 mar-11 kl 23:37 »
Citera
Poliser är faktiskt också människor, åtminstone en del av dem. 

Det tror jag visst det Ronny!.Men inte de som leker polis här! Jag tror att de flesta människor med någon slags empatisk förmåga hade förstått mitt handlande, trot allt. Men tydligen fanns de inte i denna tråden....

Just_me

  • Inlägg: 1409
    • Småland
SV: (duvhöken??)
« Svar #145 skrivet: 08 mar-11 kl 23:44 »
Får jag inte ens döda en hök för att försvara en angripen höna? (eller annat djur?)
Jag tror inte jag skulle var kapabel till det men.. man borde ju få skydda dem om höken tagit sin IN i hönshuset som några upplevt :/

älglund

  • Inlägg: 854
  • Dv. kockiner, Sussex, Orpington, Vithättor, Silkes
    • Västerbotten
    • www.familjenwiklundagren.se
SV: (duvhöken??)
« Svar #146 skrivet: 09 mar-11 kl 00:13 »
Det tror jag visst det Ronny!.Men inte de som leker polis här! Jag tror att de flesta människor med någon slags empatisk förmåga hade förstått mitt handlande, trot allt. Men tydligen fanns de inte i denna tråden....

Jag förstår fullkomligt ditt handlande!!! När jag kom ut till hönshuset med våra dv.vithättor och det låg döda hönor överallt och på deras sittpinne satt en stor duvhök och såg så nöjd, då slog det slint i huvudet. Den skulle dö!!!
Det är inte för överlevnad den tar ihjäl alla höns i en hönsgård . Han äter lite och lämnar resten. De dödar för nöjes skull.
Sambo och  6 barn, 2 hästar,1 hund, 5 katter, 1 kanin, och drygt 100 hönor och tuppar ( dv.kockin, sussex(4 olika färger), orpington, dv.vithättor, dv.silkes, holländsk dvärg, Sabelpoot och ett gäng med blandraser).  www.familjenwiklundagren.se

Tjalve

  • Inlägg: 3214
    • Blekinge
SV: (duvhöken??)
« Svar #147 skrivet: 09 mar-11 kl 00:34 »
Det är inte för överlevnad den tar ihjäl alla höns i en hönsgård . Han äter lite och lämnar resten. De dödar för nöjes skull.
Människor dödar för nöjes skull inte djur. Hökar likt andra rovdjur anfaller och dödar eftersom bytesdjuren sätter igång deras rovdjurs beteende genom retningar. Djur i bur kan inte komma undan sin attakerare utan fortsätter reta höken till att döda även när den är mätt. Rationella tankar eller mer än grundläggande känslor som nöje kan inte tillskrivas djur.
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.

Aklejan

  • Inlägg: 332
    • -
SV: (duvhöken??)
« Svar #148 skrivet: 09 mar-11 kl 00:39 »

Det är inte för överlevnad den tar ihjäl alla höns i en hönsgård . Han äter lite och lämnar resten. De dödar för nöjes skull.

Som jag ser det så säkrar Duvhöken sin överlevnad genom att fälla fler/alla höns,
även om den inte orkar äta upp alla på en å samma g!
Vad jag hört så lever Duvhöken till stor del av as...
Om den slår alla höns i en hönsgård, så skulle den nog återkomma
och äta upp alla döda höns allt eftersom den blir hungrig...
Duvhöken har nog ingen tanke på att den som äger hönsen kommer att
ta bort de döda fåglarna...
Djur är till stor del styrda av sitt medfödda beteende!
Vi människor har ofta ett val!

Tokyoboy

  • Inlägg: 341
    • Uppland
SV: (duvhöken??)
« Svar #149 skrivet: 09 mar-11 kl 01:51 »
Jag forstar att folk blir arga, rovdjur och manniskor har alltid haft svart att komma overens och se bara pa vargdebatten hur livat det kan bli.

Men det ar ingen orsak for att inte vidta forsiktighetsatgarder for att skydda sina djur.

Om man tar duvhokar och hons tillexempel, forutom mycket uppenbara losningar som att stanga fonster och dorrar eller stangsla in rejala voljarer for frigaende hons, sa kan man prova med en radio (som nagon smart manniska foreslog). Det finns aven manga manniskor som ar lyckliga anvandare av mobila voljarer, dvs. lador med nat utan botten som inte behover vaga mer an att man kan flytta pa dom varje dag och pa sa satt fa ny mark for honsen att beta och spratta pa. Finfin godsel blir det ocksa,

Lycka till med rovdjurssakringen och beratta hur det gar, hellre an att bjuda pa jakthistorier.

regnpipan

  • Gäst
SV: (duvhöken??)
« Svar #150 skrivet: 09 mar-11 kl 07:18 »
Vi har polisens tillstånd att skjuta duvhökar som kommer hit. De erbjöd sig även att skicka hit jägare för att hjälpa till.

Polisen kan inte ge det tillståndet. Det är länsstyrelsen som bestämmer i viltfrågor. Polisen bestämmer endast vad gäller trafikskadat vilt.

KungTulle

  • Inlägg: 1199
    • Skåne
    • Mörkmårdens Minigrisar
SV: (duvhöken??)
« Svar #151 skrivet: 09 mar-11 kl 10:34 »
Får jag inte ens döda en hök för att försvara en angripen höna? (eller annat djur?)
Jag tror inte jag skulle var kapabel till det men.. man borde ju få skydda dem om höken tagit sin IN i hönshuset som några upplevt :/

Nä men du får lova att skrämma rovfågeln så att den släpper DIN höna. Jag tror faktiskt inte en rovfågel som man i princip har tagit fatt i och skakat runt en massa och vrålat på och sedan man slänger ut den ut hönshuset kommer tycka hönshuset är en trevlig plats i fortsättningen. Och JA man kan göra det om man har kraftiga handskar och aktar sig för näbben och klorna.

Det är faktiskt inte mycket svårare än att sätta en arg stor gåshane på plats. Det kräver lite teknik men man behöver inte vara nån Djungel-Jim precis. Man greppar snabbt om halsen strax under huvudet och sedan över ryggen, klämmer fast vingarna under lediga armen och håller ett fast grepp om benen med den handen som man använder om vingarna.

Man kan också ta rovfågeln i en kraftig låda och skaka runt lite , bära ut den skaka lite till, vråla, banka lite på lådan och sedan släppa ut det omtumlade fågeleländet. :p

En örn kan vara lite svår i och med den är så förbaskat stor, men nu tänker jag mer på nåt i storlek med en duvhök/ormvråk/glada. Man ska också komma ihåg att rovfåglar inte är jättevana vid att slåss eftersom de iregel är större och starkare än sitt byte så de blir lite chockade av att bli omtumlade och skrämda.

Mörkmårdens Minigrisar
http://minigrisar.n.nu/
Vi har nordsvenskar, myskankor, minigrisar, katter, sköldpaddor och akvariefiskar.

Just_me

  • Inlägg: 1409
    • Småland
SV: (duvhöken??)
« Svar #152 skrivet: 09 mar-11 kl 18:25 »
Nä men du får lova att skrämma rovfågeln så att den släpper DIN höna. Jag tror faktiskt inte en rovfågel som man i princip har tagit fatt i och skakat runt en massa och vrålat på och sedan man slänger ut den ut hönshuset kommer tycka hönshuset är en trevlig plats i fortsättningen. Och JA man kan göra det om man har kraftiga handskar och aktar sig för näbben och klorna.

Det är faktiskt inte mycket svårare än att sätta en arg stor gåshane på plats. Det kräver lite teknik men man behöver inte vara nån Djungel-Jim precis. Man greppar snabbt om halsen strax under huvudet och sedan över ryggen, klämmer fast vingarna under lediga armen och håller ett fast grepp om benen med den handen som man använder om vingarna.

Man kan också ta rovfågeln i en kraftig låda och skaka runt lite , bära ut den skaka lite till, vråla, banka lite på lådan och sedan släppa ut det omtumlade fågeleländet. :p

En örn kan vara lite svår i och med den är så förbaskat stor, men nu tänker jag mer på nåt i storlek med en duvhök/ormvråk/glada. Man ska också komma ihåg att rovfåglar inte är jättevana vid att slåss eftersom de iregel är större och starkare än sitt byte så de blir lite chockade av att bli omtumlade och skrämda.

Hehe, det där skulle jag då deffenetivt inte klara att göra mot ett djur!! Fy, stackars fågel...
Då skulle jag hellre testa radio, bättre inhägnade etc..

Hönsbonde

  • Inlägg: 16
  • Är frälst på befjädrade fän:)
    • Södermanland
    • ..
SV: (duvhöken??)
« Svar #153 skrivet: 09 mar-11 kl 18:58 »
Hmm ???, jakt på rovfågel i nödvärn för att skydda hobby fåglar?
Mina erfarenheter är att man för ansöka via Länsstyrelsen för att först och främst för att flytta! individer som är störande.

Tilläggas ska jag nog göra att det är dom storskaliga "uppfödarna" som förlorar tusentals kronor i veckan/månaden på att deras ägghöns, fasaner, ankor.. (ja ni fattar produktions fåglarna) som går förlorade på detta sätt. Är dom enda som får göra slag i saken. Jakt och avlivning på rovfågel idag när det gäller ren hobby uppfödning är inte försvarbart. Bara negativt enligt mig!

Men så är det klart jag som själv håller mig med Myskänder, Gäss, och nyligen införskaffade ägghöns skulle vara bra sugen på att skjuta rovfågeln, eller avliva den med ett annat ord. Om den slagit min bästa myskand, gås höna etc.

Men absolut inte att jag skulle göra det, dels är det ett jaktbrott i sig. men ses även enligt mig som ett misslyckande, för det är just du! o jag! som håller fåglarna som måste se till så hägnet/gården är rovdjurssäker.

Har man inte lyckats där, så får man se sig om vad som ska o kan förbättras för djurens och ens eget bästa :)

Jag är jägare själv och som sagt småskalig fjäderfä uppfödare, och jag fick duvhöken för några år sedan inflygandes genom fönstret till hönshuset vips! så satt Hök-honan och mumsade på en av mina höno :-\r..vilken syn :) men ack så arg man blev!

Felet visade sig sen vara att höken såg hönans siluett genom fönstret och dök då rätt igenom, jag! var den som kvällen innan hade glömt att sätta dit risterna som kunde förhindra nedslaget vid fönstret som bara hade resulterat i ett krossat fönster glas// Men lycka till med angriparen.
 
O jo en sak till Skaka, skrämma och vifta runt med rovfågeln så att den låter bli hönsen/ hönshuset.  Kommer aldrig att fungera eftersom fågeln ser detta som ett skafferi och den ställer in sig kort o tvärt på att det går åt mindre energi att jaga tama fåglar än vilda..Detta är ett tips från mig som testade detta med höken..men vips så var den där igen "dock ingen mat åtkomlig" ;D 
 
Myskänderna Göran, Ida och Doris bekämpar sniglar och andra odjur våren sommaren hösten till ända:) tillsammans med Ölandsgässen  Mårten och Martina som bekämpar ogräsens framfart..detta är en Livsstil av sällan skådat slag..det är just det! som gör allt till välbehag;)

anne-lie50

  • Gäst
SV: (duvhöken??)
« Svar #154 skrivet: 10 apr-11 kl 10:40 »
Jag förstår fullkomligt ditt handlande!!! När jag kom ut till hönshuset med våra dv.vithättor och det låg döda hönor överallt och på deras sittpinne satt en stor duvhök och såg så nöjd, då slog det slint i huvudet. Den skulle dö!!!
Det är inte för överlevnad den tar ihjäl alla höns i en hönsgård . Han äter lite och lämnar resten. De dödar för nöjes skull.
samma sak hände hos mig, o döden mötte den ,o jag ångrar inte ett dugg :o))

pålle

  • Gäst
SV: (duvhöken??)
« Svar #155 skrivet: 10 apr-11 kl 11:12 »
Människor dödar för nöjes skull inte djur. Hökar likt andra rovdjur anfaller och dödar eftersom bytesdjuren sätter igång deras rovdjurs beteende genom retningar. Djur i bur kan inte komma undan sin attakerare utan fortsätter reta höken till att döda även när den är mätt. Rationella tankar eller mer än grundläggande känslor som nöje kan inte tillskrivas djur.
Du har så rätt där så  det är bara ett sätt för mänskan att få en ursäkt för att döda  rovdjuret.

johe71

  • Inlägg: 1975
SV: (duvhöken??)
« Svar #156 skrivet: 10 apr-11 kl 18:46 »
Det är INGET jaktbrott!!!!!! Man har RÄTT att skjuta dom när dom attackerar våra djur.

lagen specificerar väldigt tydligt 4 st rovdjur (och inget av dem är duvhök) som får dödas om de attackerar tamdjur (men bara av ägaren eller vårdaren och bara om man inte kan skrämma iväg det på annat sätt)

Citera
28 § Om något av rovdjuren björn, varg, järv eller lo angriper tamdjur eller om det finns skälig anledning att befara ett sådant angrepp, får åtgärder vidtas för att skrämma bort rovdjuret.
Rovdjur som avses i första stycket får dödas av ett tamdjurs ägare eller vårdare för att skydda tamdjuret 1. när rovdjuret angriper och skadar tamdjuret eller om det är uppenbart att ett sådant angrepp är omedelbart förestående
Rovdjuret får bara dödas när det inte går att skrämma bort rovdjuret eller på något annat lämpligt sätt avbryta eller avvärja angreppet.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

540 gäster, 1 användare
Tore G Johansson

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bästa tidningen!
/Gabriella S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser