Hur viktigt är det med kravmärkning av varor ?

Startat av mitzy123, 16 Aug-10 kl 13:04

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

mitzy123

 o:)Hur viktigt är det med kravmärkning av varor ? Grönsaker odlade längs motorvägarna kan vara kravmärkta ? Är märket inte endast ett fördyrande av varan ? Det kostar mycket att få varor märkta ? Vem har råd med detta ? Inte småodlaren inte ?
Samma sak med ekologiska tvålar . Ekologiska tvålar är dubbelt så dyra om de är ecocertifierade . Vad är det som säger att tvålet inte är lika bra som är billigare ? Det är bara att läsa innehållsförteckningen och jämföra . SOL-hälsning Anita

Strajder

För varor som transporterats så långt att jag som kund inte själv kan kontrollera produktionen så är det nog bra att vi har en ställföreträdande kontrollant i form av KRAV.

Det är ju sällan vi kan köpa verkligt närproducerade varor - alltså där producenten och konsumenten möts ansikte mot ansikte.

Jag säljer ägg från gården till konsumenten direkt. Då är behovet av certifiering litet. Om jag haft större produktion och sålt via flera led så hade KRAV (eller annan certifiering) varit enda möjligheten att tala om för kunden att jag bryr mig om hur jag producerar.

Vurre

 KRAV-märkt eller någon annan typ av ekologisk certifiering är oundgänglig om man alls ska kunna vara hyggligt säker på att varan är ekologiskt producerad. Och ja, det gäller även småodlare, om man vill sälja ekologiska produkter. Ingen certifiering=ej ekologiskt.

Det är inte märket som kostar pengar, det är den större arbetsinsatsen och den mindre avkastningen.
snus? vad är priset på en pris?


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

575 Gäster, 1 användare
javill