Avel med inavel

Startat av skogsråetiskogen, 20 Jul-10 kl 21:55

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

skogsråetiskogen

Funderar på bagge till hösten, jag är erbjuden ett bagglamm från grannen som inte är släkt med mina får, men däremot är inavlad 1 gång. Hur dumt är det att avla på den baggen?

Ulric Eriksson

Inget dumt. Inavel smittar inte.

La Ladin

Citat från: Ulric skrivet 20 Jul-10 kl 21:57
Inget dumt. Inavel smittar inte.

Men vaddå "smittar inte"? Är ett djur inavlat så är det ju inavlat?

Charlotte

Citat från: La Ladin skrivet 20 Jul-10 kl 22:11
Men vaddå "smittar inte"? Är ett djur inavlat så är det ju inavlat?
I första led när man parar in obesläktat så bryts inaveln :)
                       Mvh
                   Charlotte
"He is your friend, your partner, your defender, your dog.
You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion"

JBF

Ja, om djuret är inavlat ja. Men om han är frisk så har ju inte inaveln gjort nån skada (vilket den oftast inte gör) Garanterat är i alla fall att hans avkomma inte blir inavlad om den paras med ts tackor.
Roslagsfår, Ölandshöns, Fjällnära boskap och ett par Shetlandsponnier på gård i inre Småland.

La Ladin

Aha. Då hänger jag med. :)

Katharina K

Första gången du parar ut (alltså obesläktat) så bryts inaveln. Är dessutom det inavlade djuret ett bra djur så är det ännu mindre fara. Faran med inavel är ju att man dubblar reccissva (ej dominanta) gener som kan ge defekter (det är baksidan av medaljen) men man dubblar också gener som ger önskvärda egenskaper (det är medaljens framsida) avlar du med helt andra gener så dubblas ingen av dom längre och djuret blir "utavlat".

skogsråetiskogen

OK då förstår jag, tack för svar!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

489 Gäster, 2 användare
Nataks, ärt