Ja det kan du men det är bäst om de först har upphettats. Du kan blötlägga dem över natten och sedan koka dem 15-20 min, eller rosta dem en stund i ugnen, 80-100°C bör räcka. I bönor finns vissa ämnen som stör fodersmältningen, men dessa ämnen förstörs av värme.
Det är på liknande sätt även med andra sorters bönor, men jag kan inte detaljerna för varje enskild bönsort. Men det borde väl vara så att bönor som lämpar sig som människoföda även går att ge till hönsen, bara de blivit upphettade.
Sojabönor blandas in i många olika djurfoder och i industriell produktion är det rigorösa bestämmelser om att de skall upphettas först. Sojabönan innehåller mycket fett (olja) och mycket protein, rikt på aminosyran lysin. Det som används i djurfoder är dock oftast det proteinrika "mjölet" d.v.s. det som blir kvar när oljan har tagits bort.