Ju flera kategorier desto mera chafs så varför göra problemet ännu större än vad det är.
Problemet är inte vad vi kallar oss eller hur många kupor vi har. Problemet är svansföringen hos individer med många samhällen och alla dessa grupperingar, seriösa och oseriösa, buffliga och pragmatiska.
Jag ser en tydligt skillnad på "mjölkbönder" som skolat om till biodling och biodlare som vuxit från ingenting oavsett hur många kupor de än har.
Kategoriseringen idag är snarare efter organisation och organisationsgnissel, olika sätt att försöka föra över binäringen så att den hamnar inom jordbrukssektorn så att man kan söka EU bidrag för denna näring. Det har sista tiden handlat väldigt lite om biodling och väldigt mycket om näringen och hur man skiftar in den i jordbrukssektorn för att få anslag till olika projekt.
Att sedan någon utan direkta kunskaper anskaffar bin eller något samhälle och ställer en massa mystiska frågor behöver inte betyda katastrof som många tror.
Men vi andra kan göra otroligt mycket nytta genom att försöka hålla informationsnivån på ett relativt stabilt plan och vägleda på ett sådant sätt att man lättare flyter in i denna magsiak väld av gamla prylar och gamla värderingar. Hela området kräver förnyelse och gamla bigubbar får faktiskt hålla andan och inse att vi lever i en föränderlig värld där deras tid och start och nutidens tid och start är lite olika.
Materialet och metoderna har förändrats, även de som börjar med biodling använder nya material och skaffar större grejjer och utbudet på prylar är billigare och större.
Det har hänt mycket bara de senaste 5 åren, med nya organistaioner, nya odlare, tillväxt sedan år 2000 då antalet odlare minskade drastiskt av olika orsaker.
Men det här är bara början på förändringsarbetet och skiftet från gammalt material till nutida kommer att gå fort. Även SBR kommer att gruppera om och försöka få de som har potential och möjlighet att växa att få göra det för att producera avläggare, paketbin, support till en verksamhet och näringsbiodling som blir bestående.
Man kan ha 10 samhällen och faktiskt vara proffs på sin sak! Så ordet hobby kan vi lägga på hyllan!