Att odla foderraps och fodermårgkål , foderbetor och liknande för att djuren ska få bete längre tid på hösten har nog de flesta nöt och fårägare pysslat med periodvis här i Sverige .
Och att flytta elstängsel för att ge nytt av dessa växter varje dag är nödvändigt , då de innehåller ämnen som i för stor mängd är skadliga för djuren . Tex så ges för stor mängd till mjölkkor så ystar inte mjölken till ost utan att man tillsätter en massa kemikalier , som är skadliga för oss .
Och som vi plockat bort ur ostarna pga det .
Så frågan blir då vad är renare ?
Fodermärgkålen är den som klarar kalla höstar och även vintern bäst , men återigen svårt för djuren att hitta under en meter snö , dessutom är frusen kål väldigt farligt då det lätt feljäser i kons magar och de blir sjuka .
Så då blir det till att slå och lägga in varmt till utfodring så det får tina upp en aning .
Man odlar ofta raps med säd och låter det växa ut till gulmognad innan ensilering , Så får halmen och säden agera stoppande på magen .
Jah tror jag skrev det tidigare också att höstråg går att beta första hösten och sedan tröska året efter . Men då vill man inte ha för söndertrampat på åkern , eftersom det kan skada både skördetröska och jord från halmen till säden som inte går att använda som brödmjöl .