Skorpor

Startat av trollpip, 31 Mar-06 kl 12:17

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

trollpip

Är inne i en skorpperiod nu... Vi dricker te och äta köpta skorpor nästan varje kväll. Och det är ju lite tråkigt med köpeskorpor... Jag gillar ju dessutom att baka... Vill därför ha recept på lite olika sorters skorpor!!!

Min farmor gjorde alltid skorpor, och de var så smarriga! Ska se om jag kan luska fram receptet det och i så fall ska jag delge er det!!!  ;)
Djurtokig 38-åring som bor på landet med snickarman, turbodotter och busson, både mainecoon och bondkatter, shettisar, ett gäng dvärggetter, en flock med hedemorahöns (genbank) och härliga gotlandskaniner i genbank.

manna

Om du vill glassa lite och finfika, så kanske det passar med veteskorpor?

Vanlig vetedeg:
1 pkt jäst
lite salt
½ l mjölk
50-100 g smör
1½ dl socker
ca 15 dl vetemjöl

Grädda tre limpor i 200 grader, ca 20 min. Släng i lite kardemumma i degen om du gillar den smaken!

Skiva limporna och dela varje skiva. Torka i ugn över natten.
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

326 Gäster, 0 användare