Andningsmask när manhnaterar glasull?

Startat av louise, 03 Jan-10 kl 13:00

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

louise

Står å roddar med glasull i källaren för att isolera rör. Tycker det ryker å får lite panik att jag ska andas in små glasbitar.. Eller är jag bara helt hysterisk;)?

Jordhumlan

Nej, vi har alltid mask på oss när vi jobbar med glasull. Varför inte vara försiktig? Små glasfibrer måstre ju fara runt i luften, dem vill i alla fall inte jag andas in.
Månskensbonde med sambo, tre härliga barn och en växande skara djur.
Ett underbart liv!

louise

gjorde det nödvändigaste å inväntar inköp av mask..

Tacitus

Nä du är inte nojjig, man bör använda andningsmask när man jobbar med glasfiber.

River man gammal isolering så bör man egentligen använda mask även till tex gammal spån då det kan finnas mögel och diverse otrevligheter som ligger och väntar på en stackars byggare.

Rabarbern

Köp en bra halvmask med utbytbara filter. Det finns maskfabrikat med bra partikelfilter som stoppar det mesta och olika typer av gasfilter. Välj en  mask som känns bekväm så du kommer att använda den även i framtiden.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

433 Gäster, 2 användare
Nataks, ärt