Baggar med stora horn

Startat av Lycka, 19 Nov-09 kl 17:55

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Lycka

Här på bygden går det får och betar ,
Baggarna har enorma horn, viken ras kan de vara ?
De grå till färgen.
Hedemorahöns

putte95

gutebaggar?...

Grendela

Skruvhornsfår? Kan få superstora horn, men jag vet inte om de är grå i färgen....

pricken

 ;D ???
kan du inte lägga in en bild på baggarna/fåren?

Lycka

 ;D jag kan ta kort men inte få in dem i datorn.
Mitt allt i allo (sonen) har flyttat till eget.
Han kanske kan hjälpa sin gamla mor nästa ggn han komme hem. ;)
Hedemorahöns

Birgit

Är det bara baggar, eller tackor också?

Fåraherden

Om både tackor och baggar har horn och baggarna ser ungefär som min profilbild, är det gute.

Annars skulle jag nog gissa på mufflonfår, speciellt med tanke på att det är fler baggar. Man har dem i hägn för att puckon med bössor ska kunna komma och betala för "jakt" och få en ball trofé. Tror inte mufflontakcorna har horn.

Är du för övrigt säker på att det är baggar? Många tror att alla mina gutefår är baggar, eftersom som såväl tackor som baggar har horn.
Familjefåraherde med totalt cirka 30 tackor. Blandras och renrasig gute. Också delaktig i vallodling och skötslen av cirka 15 herefordkossor.

Lycka

Nu måste jag bara ta mig en tripp med kameran.
kallas jakt  fast med kamera.
Guu vad jag skulle vilja ha allmogefår av ngt slag.
Men jag får titta på dem det är inte heller illa.
Hedemorahöns

hustran

Det låter som Gutar. Mufflon är bruna och har en ljus fläck på sidan. De är väldigt skygga, knappast något man har i vanliga hagar.

Charlotte

Mufflon har väl ingen ull heller?
           Mvh
        Charlotte
"He is your friend, your partner, your defender, your dog.
You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion"

Fåraherden

Nja, det går ett gäng mufflon i ett hägn inte långt ifrån där jag bor. De är lite gråbruna. Något slags ull har de, men de ser ju inte direkt ut som finullstackor om vi säger så. De går i en hage fårnät med en eltråd på. De hålls där som sagt för troféjakt.

Baggarna har stora horn, i sitl med gute. Man sparar dem för just hornens skull. Där av många vuxna baggar.
Familjefåraherde med totalt cirka 30 tackor. Blandras och renrasig gute. Också delaktig i vallodling och skötslen av cirka 15 herefordkossor.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

588 Gäster, 1 användare
Själv är bäste dräng