Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  kan man ge svamp till hönorna?  (läst 10935 gånger)

Lövbacken

  • Inlägg: 480
    • Västmanland
kan man ge svamp till hönorna?
« skrivet: 31 jul-09 kl 19:37 »
Ja, precis som frågan lyder, kan man ge svamp till hönsen?

Nu är det ju svamptider och det blir en himla massa svamprens kvar efter att man tagit reda på det man vill ha.

Är det nån som vet om det är ok ett ge?

Tacksam för svar  :)
3 barn, make, stor gård och Hedemorahöns, beviljad genbank 090814, 17 hönor och 4 tuppar =)

Torry

  • Inlägg: 931
SV: kan man ge svamp till hönorna?
« Svar #1 skrivet: 31 jul-09 kl 21:05 »
Mina höns äter lite av svamp som växer i trädgården på träd och så, jag brukar slänga ut svamprenset under några träd men hönsen rör det inte dom gillar tydligen inte kantareller.
//Torry


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

548 gäster, 1 användare
imlo

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser