Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  skillnad mellan snålspolande och en från 60-talet?  (läst 1479 gånger)

hasseh

  • Inlägg: 18
    • Småland
skillnad mellan snålspolande och en från 60-talet?
« skrivet: 05 maj-09 kl 21:49 »
Har köpt ett äldre hus, byggt 61 - 62, med förmodligen samma toastolar, som då blev installerade.
Undrar om någon känner till hur stor skillnad det är på vattenförbrukningen mellan dessa två?

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14119
    • Medelpad
SV: skillnad mellan snålspolande och en från 60-talet?
« Svar #1 skrivet: 06 maj-09 kl 00:06 »
När det gäller en modern toalettstol så är det väl bara att kolla med tillverkaren eller försäljaren, vad den har för vattenförbrukning.
För äldre modeller kan man grovt räkna med ungefär 10 liter per spolning (+ kanske ytterligare vatten som går bort genom läckage). Ett sätt att mäta det om man vill ta reda på saken noga är följande:
Ta av locket från behållaren när den är fylld med vatten och lägg märke till nivån. Stäng vattenkranen till toalettstolen och spola. Ös sedan i vatten till samma nivå med 1-litersmått och håll koll på mängden som fylls i.

Om huset har avloppsledningar som det lätt blir stopp i (gamla gjutjärnsrör som är rostiga och skrovliga invändigt, dålig passform i skarvar, rören går kanske nästan vågrätt långa sträckor i trossbotten), så bör man inte använda alltför snålspolande toalettstolar. Om man ändå måste byta, så bör man välja en ny som ändå gör av med relativt mycket vatten per spolning.

Pjöllerberg

  • Inlägg: 2561
    • Blekinge
SV: skillnad mellan snålspolande och en från 60-talet?
« Svar #2 skrivet: 06 maj-09 kl 02:04 »
Det finns ju stolar med liten och stor spolning, för nummer 1 resp. nummer 2.
Kan man få en sån att spola kanske 2 liter för lilla och 10 liter för stora spolningen, så skulle det spara mycket vatten utan att man riskerar stopp i gamla rör.

hasseh

  • Inlägg: 18
    • Småland
SV: skillnad mellan snålspolande och en från 60-talet?
« Svar #3 skrivet: 09 maj-09 kl 00:15 »
Tack för era svar, trots min dåliga text. Jag ska mäta hur mycket vatten det går åt, enligt ert förslag.
Är mycket nyfiken på hur mycket vatten det går åt, det ser ut som att det är mycket vatten som kommer.
ha en bra helg.

signe

  • Inlägg: 498
SV: skillnad mellan snålspolande och en från 60-talet?
« Svar #4 skrivet: 09 maj-09 kl 19:40 »
Om du vill minska spolmängden kan du lägga en tegelsten eller en fylld flaska i vattentanken.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

619 gäster, 1 användare
Petter B

* Forum

* Om tidningen Åter



- Det här är tidningar som jag kommer hålla reda på och spara på samma ställe, de fungerar som en uppslagsbok!
/Lovisa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser