Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Julsnaps /glöggextrakt  (läst 8057 gånger)

admin

  • Administratör
  • Inlägg: 631
    • Alternativ.nu
Julsnaps /glöggextrakt
« skrivet: 09 nov-03 kl 23:03 »
Datum: 24 februari, 2003 ;


Ett glöggextrakt gör du genom att i 3 dl vatten koka några kanelstänger, ett par matskedar hel kryddnejlika, en matsked hel kardemumma, några bitar hel torkad ingefära och några pomeransskal. Koka försiktigt under lock i en halvtimme och kolla då och då så att inte vattnet kokat bort, häll i så fall på mer. Sila bort kryddorna och söta med socker eller honung.
Jag vet att man inte kan odla dessa kryddor själv, men extraktet kan du nu använda till att göra glögg av eget vin, inte bara av svartvinbär och andra mörka viner utan även ljusa viner och sherry, mm. Du kan också göra en jättegod julsnaps genom att krydda ditt eget brännvin med extraktet.
 

Petter  
petter@alternativ.nu

(Inlägg flyttat från gamla "kokboken" av admin)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

456 gäster, 1 användare
Aquamaja

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser