Mina damer,
nu bli det laddat och personligt här.. uaahhh, ska utgar ifran att vi alla vill ha Gotlandskaniner kvar i framtiden, bra mat pa tallriken och en god tid pa vägen - bara olika sätt att kommer ditt och med det olika problem.
Jag har planerat sa att jag har alltid lite plats kvar att övervintra tjejer i grupp och enstaka unghanar i enskilda burar eftersom ja ocksa har träffad blivande genbanker av bada slag och har plats. Mera än en villaträdgard i alla fall. Nackdelen är nu just idag att burana och hägn alltid kan förbättras som tydilgen ledd till massrymning idag med honor och ungdjur och en underbar hane *flinar* Sa mycket till parningsplanering. Mera gryta av enfärgade kaniner säger jag bara och om vi kan beskriva kaniner i ar och har de i aveln sa lösas problemet nästan utan att det är skillnad till andra ar. som sagt.. om.. och.. inte enfärgade, där litar jag inte pa beskrivning. Sedan far man inte glömma att gotlandskaniner är golandskaniner även utan myndigheternas godkännande eller stämpel och är lika god i gryta och lika viktig att bevara även uta stämpel/chip/tatuering.
Meaning basically: we do their work and if they don't go along the shame is on them, the rabbits survive anyway as long as we keep and breed them.
Januschka,
fortfarande utan svenska bokstäver