kom med idéer om sämskskinnet

Startat av Sirpusbollen, 27 Jan-09 kl 07:46

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Sirpusbollen

Ja jag vet att jag kanske borde skrivit detta i skinngruppen men det är mer action här..
Jag har en sämskskinnbin 40x50 kanske, den är mjuk och ganska tunn, men jag har verkligen inga ideér vad jag ska göra med det. Helst något användbart, kan ni inte komma med några idéer? Mitt huvud är lika torrt som en påse mjöl!
Drömmer om lerigt hobbithus, permakultur, bin, gröna odlingar och egen spirulina. Inspiration och skapa <3
Lev och Spira - Raw food och hälsa

Tummelisa

Hej, lite idéer men jag vet inte om det passar.
Tunnt sämsskinn kan man klippa i små smala remsor som man flätar till snygga dekorationer på tröjor t.ex. Man kan också trä snygga dekorationer av bara en tunn remsa och dekorera nån tröja, ev nåt mönster i halsringningen. Fläta/knopa snygga skärp eller halsband mm. Allt beroende på hur smal remsan är som man klipper och naturligtvis kvalitén på skinnet.

Göra en härlig nyckelpåse kan man också göra. Likaså en mindre påse för spik o andra vassa saker som man lägger i sin ficka när man arbetar - går då inte hål i fickorna...som det brukar göra för mig. Ska själv sy mig ett nytt hantverksbälte och ett hantverksförkle när jag får tid. Modell efter vad jag ska göra.

Hoppas nåt passade ;D / Tummelisa
Det jag alltid sökt var enkelt och det fanns redan inom mig.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

420 Gäster, 2 användare
ärt, Anders Flix