Ögoninfektion hos hund

Startat av Majasmamma, 29 Dec-08 kl 19:22

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Majasmamma

Min kära vovve (engelsk staffordshire bullterrier) har fått någon slags infektion i båda ögonen,
det rinner mycket gult gegg :'(
Hon är inte speciellt röd på ögonvitan eller verkar inte ha ont i ögonen,
jag får alltså torka rent när jag önskar.

Nån som har tips hur man kan behandla utan att behöva uppsöka en dyr vetrinär??? ???
Alla tips emottages tacksamt!
Vill man så kan man ;P

Pippilutt

Droppa morgon och kväll med kolloidalt silver. Det biter på bakterier, virus och svamp.
Det använder vi till hönsen och övriga djur inklusive oss själva.
Dra ut undre ögonlocket lite och fyll på med silvret så kan eventuellt litet gömt skräp även komma fram. Lycka till
Att arbeta är kul - det har jag sett själv

Majasmamma

kolloidalt silver ???


Vad är det? Köpa eller göra själv? Berätta mera :D
Vill man så kan man ;P

PyrePyre

Det din hund har är ögoninflammation och det ska bara behandlas med ögondroppar som en veterinär skriver ut.
Ring din veterinär och förklara hur det är och säg att du tror det är ögoninflammation.
Kör sedan till veterinären och kolla honom. Du kommer få recept på salva och droppar och känner jag mina veterinärer rätt och jag har djurpensionat och jobbar med hundar och katter vecka ut och vecka in och har sett det mesta kommer det inte kosta dig mer än 1000 kr hos veterinären med recept och uthämtning av droppar och salva.

lycka till.

åsnemor

Badda med kamomill te.
Det finns tepåsar att köpa i affären.
Använd 2 påsar varje gång...en till varje öga.
Upprepa behandlingen 3 gånger per dag.
Om det inte går över på 3 dagar så måste du uppsöka veterinär.

Lycka

Gå till vterinären!!!!!!!
Inget hemkok.
Hedemorahöns

lisalisa

Vi baddar våra hundar med vatten morgon o kväll.
En människa som får ögoninflamation  får rådet av sjukvården att badda med vanligt vatten 2 ggr/dag.
Varför skulle inte det duga till en hund???
Det har alltid hjälpt med vatten!

Tummelisa

Citat från: -Pippilutt- skrivet 29 Dec-08 kl 20:46
Droppa morgon och kväll med kolloidalt silver. Det biter på bakterier, virus och svamp.
Det använder vi till hönsen och övriga djur inklusive oss själva.
Dra ut undre ögonlocket lite och fyll på med silvret så kan eventuellt litet gömt skräp även komma fram. Lycka till

Håller med. Har behandlat min hund på det viset vid ögoninflammation. Mig själv med. Har alltid kolloidalt silver hemma.
Det jag alltid sökt var enkelt och det fanns redan inom mig.

getalina

Citat från: PyrePyre skrivet 10 Jan-09 kl 16:08
Det din hund har är ögoninflammation och det ska bara behandlas med ögondroppar som en veterinär skriver ut.
Ring din veterinär och förklara hur det är och säg att du tror det är ögoninflammation.
Kör sedan till veterinären och kolla honom. Du kommer få recept på salva och droppar och känner jag mina veterinärer rätt och jag har djurpensionat och jobbar med hundar och katter vecka ut och vecka in och har sett det mesta kommer det inte kosta dig mer än 1000 kr hos veterinären med recept och uthämtning av droppar och salva.

lycka till.


:o  1000 spänn  :o 

Är det en guldsmed du går hos???

Har aldrig betalat dom summorna för ögon o örondroppar med besök hos vetten.


Vilse

jag har precis varit hos veterinaeren med en jycke som blivit biten,,det var inget farligt utan bara en skaermytsling oever en boll.
vet tittade o skrev ut penicillin bara foer saekerhets skull.

det kostade mej 2 dagars loen.
vad tjaenar en laagloenesvensk i dag 100 spaenn i timmen?
i saafall saa kostade det veterinaer besoeket ca 1600 kronor.

det aer dyrt at gaa till veterinaeren!

jag skulle anvaenda oegeondroppar som jag anvaender paa mej sjaelv eller koka upp en svag salt loesning och gav det inte med sej saa skulle jag soeka vet.




Lycka

Ögon verkar  inte ha så  stor betydelse .  :-X
Hur gör ni på er själva?
Hedemorahöns

Vilse

kort sagt jag hade gjort som jag hade gjort på mej själv :)
skölj o håll rent och om det inte går över då går jag med mej själv til doktorn eller til veterinären med hunden :)

Lycka

Jag är alldeles för rädd, om både mina och hundarnas ögon.
När man har haft riktiga problem, själv så vet man.
Djur kostar alltid.
Hedemorahöns

Lilla J

Om du har torkad daggkåpa (ört) så kan du koka infusion (örtte) på det och badda ögonen. Det gjorde jag på mig själv när jag hade ögoninfektion och det blev bra  :)
Men om det inte blir bättre så ska du gå till veterinären.
Mvh/Lilla J

Nettis

Ögoninfektioner kan ju komma av olika orsaker. Min hanhund fick en infektion förra sommaren och jag åkte till vetten med honom på en gång. Han hade då en skada i hornhinnan och om den hade läkt fel skulle han få ett ärr på hornhinnan med synnedsättning till följd. Så jag är glad att jag kostade på honom ett besök och att jag fick rätt sorts medicin på en gång så min hund fortfarande ser bra fast han snart fyller 12.

Tummelisa

Men i det här fallet var det båda ögonen som det var infektion i.    Ej troligt att det är ögonskada på hornhinnan på båda ögonen.

För mina djur så blir det självklart veterinärbehandling vid ögonskada på hornhinnan.  Vid ögonskada på hornhinnan så brukar djuren både blinka mer med det skadade ögat o oftast även försöka klia sig i bara just det ögat, men bara det då. (Brukar själv även belysa ögonen o kolla efter själv men det är en annan historia.)

Att pröva med t.ex. att skölja ögonen med lämpligt ögonvatten som man känner sig trygg med borde väl inte vara fel i det här fallet. Ett vetreinärbesök kostar ju som sagt.

Finns en (nu) receptfri salva som heter Noviform på apoteket som jag vet att en del använder vid ögonbesvär på djur, går att söka på den på internet, den kan användas på djur också. Går ju att läsa om den kan vara behjälplig i det här fallet.
Det jag alltid sökt var enkelt och det fanns redan inom mig.

Majasmamma

Hallå
Har glömt att svara på jättelänge men nu så...  :D
Hunden är helt frisk (utan vetrinärbesök)!
Jag bara tvättade rent med vanligt vatten och
efter ca en veckan läkte det ut av sig själv. Kroppen är ett fantastiskt redskap!
Tack för alla goda råd och tips  ;D
Vill man så kan man ;P

Nettis

Skadan på min hunds hornhinna syntes inte utan vi fick lägga dit kontrast för att den skulle visa sig. Men han både blinkade och var ordentligt inflammerad. Syntes inget på kvällen men vi fick åka på fm nästa dag.

Bösahusarn

Någon med erfarenhet av ögoninflammation utan att det bildas en massa var eller att ögat rinner?
Har en hund nu som har svullnat runt det ena ögat. Kan inte se någon direkt skada och hon gnyr inte av någon smärta.
Jag sköljer i väntan på förändring, så länge hon kan se med ögat så bedömer jag att hon inte lider nämnvärt.
Det är aldrig för sent att ge upp.

getalina

Bindhinneinflamation heter det säkert hos hundar med. Här kan du läsa om det.

http://www.sjukhus.nu/omraden.php?category=40&id=224


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 125 Gäster, 2 användare (1 Dolda)
SVALA1