pumpafrön

Startat av småland är bäst, 31 Okt-08 kl 23:37

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

småland är bäst

Är det nån som vet var man kan köpa pumpafrö? till plantering alltså.. :P

LILL-BONDEN

Citat från: småland är bäst skrivet 31 Okt-08 kl 23:37
Är det nån som vet var man kan köpa pumpafrö? till plantering alltså.. :P


1. köp en pumpa
2.gör roligt ansikte på den
3ställ ute med ljus i
4laga nåt gott på innanmätet(pajmm låt fantasin styra)
5ta fröna
5torka dom
6spara till våren
7 plantera
8 vänta på pumpor
9 skörda

10 glömde gödsla ;)
11 sälj till idioter som vill karva i dom
12 hej då

mistel

Fast pumpor korsar sig hejvilt så vill man ha en speciell sort eller form bör man köpa fröer, för de fröer som säljs till utsäde har haft mer kontrollerad pollinering. Jag har testat ta fröer från en köpt orange Halloweenpumpa, resultatet blev plantor som producerade massor av gula flaskformade pumpor, de var fina men de passade ju inte att göra halloweenlykta av så jag fick ändå köpa en pumpa. Numera shoppar jag mina pumpafröer hos Runåbergs fröer.

http://www.runabergsfroer.se/html/index.htm

(om du ska ha en sort som lämpar sig till Halloweenpumpa är sorten Connecticut field en  sådan sort)


Magda

Och jag ska testa en extra frögivande sort nästa år. Alltså en pumpa man odlar för pumpakärnornas skull, att ha i bröd, müsli osv. Läste om den i någon vanlig (weibulls eller lord nelson) frökatalog, det var en nyhet 2008.
Fru Magda bor på en gård i Västerbottens kustland med make och tre barn. Lite djur och stora odlingar. Odlar för avsalu med start sommaren 2012. Bloggar på http://blog.frumagdas.se Följ mig gärna på facebook, http://www.facebook.com/frumagdas

getalina

Här har du en bra frö länk.

http://www.impecta.se/start1.htm


Harvey

Det beror på vad du vill ha för sorter, impecta har ju ganska stort utbud, men även i snabbköpel/granngården/handelsträdgårdar som har Lord Nelsons sortiment har en del sorter.

Solanum

Matpumpa eller prydnadspumpa eller vintersquash?
Du hittar det mesta hos Lindbloms eller runåbergsföer ;)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

427 Gäster, 3 användare
Själv är bäste dräng, Nataks, von tratt