Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vad gör jag med mjölken  (läst 1187 gånger)

Draupner

  • Inlägg: 197
Vad gör jag med mjölken
« skrivet: 25 okt-08 kl 20:04 »
OK, nu har vi lyckats mjölka vår ko och har en liter färsk mjölk och då infinner sig ett par frågor. Vad gör jag? Ska den kylas först och sedan skummas, eller tvärtom? Ska den pastöriseras med en gång, eller först efter man skummat den eller är det skit samma? Är man en idiot om man pastöriserar den när man nu äntligen har tillgång till färsk mjölk. Själv kan jag ju dricka den, men jag blir lite nojjig för barnen.

Sommartorparn

  • Inlägg: 2834
SV: Vad gör jag med mjölken
« Svar #1 skrivet: 25 okt-08 kl 20:12 »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

610 gäster, 2 användare
haakonkarlsson, LimJans

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser