Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur gör man tvåtrådigt garn?  (läst 2536 gånger)

Skågedalen

  • Inlägg: 454
    • -
Hur gör man tvåtrådigt garn?
« skrivet: 22 sep-08 kl 09:31 »
jag undrar om någon skulle kunna förklara för mig hur man gör tvåtrådigt garn? När jag spunnit färdigt en spole, vad gör jag då? Jag vet att man snurrar åt motsatta hållet, men man måste ju göra nåt mer. Måste man ha något extra på spinnrocken?

Tänkte det finns säkert några kloka människor här som vet precis hur man gör och som kan förklara pedagogiskt!  ;D

/ Skågedalen
Lämnade gården för 5 år sedan på grund av anledningar, längtar tillbaka men får bli när livet tillåter det igen.

Monamolly

  • Inlägg: 167
    • Närke
    • Monas Hemsida
SV: Hur gör man tvåtrådigt garn?
« Svar #1 skrivet: 22 sep-08 kl 13:31 »
Spinn två rullar med tråd.
Sätt dessa i en hållare och knyt ihop trådarna och sätt in i spinnrocken.
Spinn sen åt det motsatta hållet
Går som en dans.
Mona
Korgmakare med egen korgpilodling, luffarslöjdare mm
Har  Höns (blandisar), Mysk- och Löpankor, Hundar, Katt och Bin.

Skågedalen

  • Inlägg: 454
    • -
SV: Hur gör man tvåtrådigt garn?
« Svar #2 skrivet: 22 sep-08 kl 17:09 »
Tack!

pedagogiskt och bra, precis som jag sa! ;D 

/ Skågedalen
Lämnade gården för 5 år sedan på grund av anledningar, längtar tillbaka men får bli när livet tillåter det igen.

Grelbers-stock

  • Inlägg: 161
SV: Hur gör man tvåtrådigt garn?
« Svar #3 skrivet: 23 sep-08 kl 07:22 »
Å har man bara EN spole så använde rman sig av 'Andean Plying' å snurrar upp garnet enligt länken nedan;

http://www.mielkesfarm.com/andean.htm




 


Dela detta:

* Inloggade just nu

552 gäster, 2 användare (1 dolda)
RickardR

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser