Ängsull Sund 100?

Startat av Norna, 29 Aug-08 kl 19:52

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Norna



Är det någon som har erfarenhet av Ängsull Sund 100? Det säljs på lantmännen. Vad jag förstår är det ett kraftfoder för får i ekologisk produktion, men jag kan inte hitta någon innehållsförteckning?? Det måste väl finnas??  ??? Har lusläst deras hemsida.

Jag antar att man får beställa i förväg (annars hade jag ju kunnat kolla i butiken).


Tar också gärna emot tips på annat ekologiskt foder som är bra  :).
I varje människa finns en drottning - tala till henne och hon stiger fram.

Birgit

Först, varför ska du ha kraftfoder? Om jag inte minns fel hade du väl värmlandsfår? De klarar sig gott på grovfoder, åtminstone om de inte ska lamma mitt i vintern.
Ge dem bra grovfoder, salt, mineraler och gärna sly (löv), så klarar de sig nog bra med det. Åtminstone nu på hösten och fram till högdräktighet, beroende på när den infinner sig.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

456 Gäster, 2 användare (1 Dolda)
Dagda