Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Sniglar i akvariumet - spola ner?!  (läst 9036 gånger)

Exotica

  • Inlägg: 843
    • Hejdeholms Gård
Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« skrivet: 24 aug-08 kl 10:15 »
Har precis stått och rensat sonens akvarium  på sniglar. Är det ok att spola ner dem i toaletten (vilket jag har gjort massvis med gånger tidigare)? Då menar jag alltså ur ett miljöperspektiv! Kan de överleva och föröka sig i vår natur? Finns det något annat sätt att "bli av med dem, tex torka ihjäl dem i en burk?

Vill ju inte gärna plantera in akvariesniglar i våra vattendrag (men de kanske redan finns där naturligt?)!
Lama, alpacka, jak & kamel - underbara nyttodjur!

Fritjoff

  • Inlägg: 368
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #1 skrivet: 24 aug-08 kl 10:50 »
Bra fråga, undrar oxå. När jag spolar ner dom i toaletten så säger jag till 9-åringen att det är som en vatten rutsch-kana för dom... Och att dom kommer till Snigel Sommarland.

morellen

  • Inlägg: 517
    • Västergötland
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #2 skrivet: 26 aug-08 kl 19:08 »
lägg i en plastpåse o släng i soporna?
kolla vad det är för sorts snäckor först, en del är riktigt bra att ha som städpatrull!

Exotica

  • Inlägg: 843
    • Hejdeholms Gård
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #3 skrivet: 26 aug-08 kl 19:41 »
kolla vad det är för sorts snäckor först, en del är riktigt bra att ha som städpatrull!

Hur vet jag vilka som är vilka?
Lama, alpacka, jak & kamel - underbara nyttodjur!

 

Jan lindgren

  • Inlägg: 1193
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #4 skrivet: 26 aug-08 kl 23:37 »
Hej!
Skaffa fiskar som äter snäckor.
MVH
Jan Lindgren

Exotica

  • Inlägg: 843
    • Hejdeholms Gård
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #5 skrivet: 27 aug-08 kl 09:00 »
Hej!
Skaffa fiskar som äter snäckor.
MVH
Jan Lindgren

Istället för att vara duktig och googla detta så tar jag den lätta vägen  :-[ : Vilka fiskar äter snäckor?
Lama, alpacka, jak & kamel - underbara nyttodjur!

ekoStina

  • Inlägg: 308
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #6 skrivet: 27 aug-08 kl 09:03 »
är INTE bra att spola ned okända arter i toan. det finns många exempel där akvariearter förstört hela ekosystem...men nu tror jag att de flesta i sverige redan spolar ned sina sniglar.  :( >:(

Ekub

  • Inlägg: 539
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #7 skrivet: 27 aug-08 kl 09:27 »
Pakistanbotia käkar sniglar (om det är dem små genomskinliga äckliga sakerna som förökar sig explosionsartat?!) http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=844. Funkar inte dem, som jag har för mig att det inte gjorde för oss (kanske hade för god fiskmat ??? :-X *s*) så ska det finnas något medel mot sniglarna. Det får dock inte användas om man har malar i akvariet då dem stryker med också då... good luck 2 ya ;) Kan säga att vi hade en del problem att bli kvitt sniglarna...tror dem kan komma med växter och annat som man köper till akvariet.

Exotica

  • Inlägg: 843
    • Hejdeholms Gård
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #8 skrivet: 27 aug-08 kl 10:18 »
det finns många exempel där akvariearter förstört hela ekosystem...men nu tror jag att de flesta i sverige redan spolar ned sina sniglar.  :( >:(

Är det verkligen så? Jag har försökt hitta vetenskapliga belägg för att det är så, men har inte hittat några! Tar tacksamt emot länktips eller dyl var jag kan läsa om detta (nöjer mig alltså inte med en massa tyckande  ;D)!
Lama, alpacka, jak & kamel - underbara nyttodjur!

Mårten Swärd

  • Gäst
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #9 skrivet: 27 aug-08 kl 10:29 »
Jag är ganska säker på att jag sett en dokumentär om någon sådan ganska stor katastrof i medelhavet.. Något universitet som släppte ut vatten från ett akvarium och tångväxt fick fäste och har nu spridit sig över medelhavet..

Letade lite och hittade denna sida som tar upp det lite i förbifarten:
http://www3.lu.se/info/lum/LUM_08_97/LUM8_02_biosensor.html

och här på wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Caulerpa_taxifolia

Det var iaf ganska nära så som jag mindes det hela..  :)
« Senast ändrad: 27 aug-08 kl 10:32 av _Mårten_ »

Exotica

  • Inlägg: 843
    • Hejdeholms Gård
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #10 skrivet: 27 aug-08 kl 10:55 »
Ja, jag vill ju inte bidra till något galet i vår natur och därför tänker jag inte spola ner något från vårt akvarium i toaletten i fortsättningen, inte ens de döda fiskarna (de kan ju ha dött av något som vi inte vill sprida vidare). Som tur är har vi ju våra kalla vintrar så några mördaralger lär ju inte få fäste ... ännu!

Tror att jag kommer att lägga allt i väl knutna påsar som jag sen slänger i brännbart i soptunnan!


Hatar dessutom dessa vidriga doftblock som finns till toaletterna! Snacka om i-landsproblem att bajs luktar bajs!  :o
Lama, alpacka, jak & kamel - underbara nyttodjur!

fishyerik

  • Inlägg: 995
    • Uppland
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #11 skrivet: 27 aug-08 kl 19:13 »
Snäckor i akvariet;

Snäckor heter det när de har "hus", sniglar när de inte har något hus.

"Snäckmedel" trollar inte bort de döda snäckorna, liken ligger kvar och ruttnar, så har man lite otur dör allting i akvariet.

Olika snäckätande fiskar är olika effektiva på olika arter av snäckor, pakistanbotian till exempel är relativt effektiv mot snäckor av släktet Physa och posthornssnäckor, och brukar kunna hålla antalet skivsnäckor nere, däremot är oftast i princip värdelösa mot malaysiska sandsnäckor, vilket för övrigt gäller de flesta snäckätande fiskar. De flesta snäckätande fiskar ställer rätt stora krav på utrymme och/eller är aggressiva. 

Numera finns det en snäckart som äter oönskade snäckor, den snäckätande snäckarten heter Anentome helena, och den förökar sig verkligen inte så fort att den blir till ett problem i akvarium, tvärtom kan man sälja de få ungarna som eventuellt blir. Anentome helena äter alla förekommande arter av oönskade akvariesnäckor.

Man kan hålla antalet oönskade snäckor nere genom att plocka bort dom för hand, eller göra fällor, en glasbuk med lite fiskmat i som man sätter i akvariet när belysningen släcks brukar ge rätt bra resultat, om man inte har nattaktiva fiskar som äter upp maten.

Minskar man utfodringen brukar snäckorna också minska lite med tiden, men det är ingen anledning att svälta fiskarna.   

Att spola ner snäckorna i toaletten ska inte innebära någon som helst fara så länge avloppet inte är kopplat direkt till ett vattendrag utan rening däremellan, och även om det skulle vara så är risken för att skapa problem väldigt liten, vintern tar livet av de snäckarter som finns i akvarium som inte redan finns i svensk natur.

Exemplet med Caulerpa i medelhavet är den mest populära förklaringen att det ska ha rört sig om ett offentligt akvarium som spolat orenat vatten med Caulerpa i rakt ut i medelhavet, rätt klantigt, men ingen "hemma-akvarist". För övrigt är inte alla "experter" ense om de påstådda skadeverkningarna av uppkomsten, och de flesta uppgifter i den frågan bör tas med en nypa salt.
Kött är delar av djur!

Oftast gott och alltid näringsrikt!

Ekub

  • Inlägg: 539
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #12 skrivet: 27 aug-08 kl 20:52 »
...kanske snarare fel snäcka än för god fiskmat då :D *s*

ekoStina

  • Inlägg: 308
SV: Sniglar i akvariumet - spola ner?!
« Svar #13 skrivet: 28 aug-08 kl 11:11 »
fishyerik: precis som du säger så vet vi inte hur det påverkar naturen att spola ned olika saker. DÄRFÖR bör vi vara försiktiga med vad vi spolar ned. många alternativare har ju egna avlopp...utan reningsverk? hursomhelst så renas inte avloppsvattnet hos kommunen som man skulle önska och mer än man tror åker rakt igenom ut i vattendragen! även om snäckan kanske renas bort så kan den ha parasiter som tar sig igenom reningen.

Mårten: det var precis den dokumentären jag såg!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

568 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser