Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Värmlandstackor - när brunstar de igen efter lammning?  (läst 1113 gånger)

Brandkårsskogen

  • Inlägg: 835
  • NV Skåne
    • Skåne
    • Brandkårsskogen
 :)Jag undrar hur det funkar med värmlandsfår och när de börjar brunsta efter lammning + omhändetagande av lammen? Just nu går en 4-månaders bagge i hagen med tackorna och deras lamm som är 3 månader. Bör han tas bort för han är väl könsmogen i klippet? Tankar om detta???
Brahma: guld blå- & svartbandad
MES dvärg: svart & blå guldbröstad

Birgit

  • Inlägg: 2897
SV: Värmlandstackor - när brunstar de igen efter lammning?
« Svar #1 skrivet: 07 aug-08 kl 07:54 »
Tror du har rätt! Baggen bör nog bort. Värmlandsfåren kan säkert brunsta flera gånger per år. Finns säkert ras-experter på forumet som kan ge utförligare svar?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

599 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser