Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Bra honungsår  (läst 876 gånger)


Suresh

  • Inlägg: 14101
    • -
SV: Bra honungsår
« Svar #1 skrivet: 29 jul-08 kl 09:05 »
Biodlare i södra och norra Sverige kan se fram emot en bra honungsskörd. Men på västkusten blir utfallet magert i kuporna och på Gotland katastrof.

 

anette i bugared

  • Inlägg: 6137
    • -
SV: Bra honungsår
« Svar #2 skrivet: 29 jul-08 kl 10:52 »
Då räknar jag mig till västkusten, åtminstone i detta fall för efter ett lovande förstadrag så har det inte blivit något alls, eller nästan inget. Linden blommar inte i år, ljungen har torkat och samtidigt med den även en massa andra sena dragväxter. Jag säger ATTANS!!

Men jag hittade en ny drottning idag :o
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

588 gäster, 1 användare
beekeepern

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser