Koppling parabolkabel

Startat av Long Life, 24 Jul-08 kl 19:40

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Long Life

Vi har dålig signal. Kabeln har olika långa stift. Spelar det någon roll om det längsta är ute eller inne?

Kan 2 TV dela på en tuner?
Obs. "Netiketten" gäller även här men är inte inlagd än vet jag. Enligt Netiketten får man inte lägga ut några spår till privata uppgifter om någon här, som inte lagt ut det själv. Den som gör det kan raderas precis som med personangrepp eller avvikelser från ämnet. Sänd PM om du inte förstår detta!

torbjorn

Är det s k F-kontakter (den vanliga mellan parabol och mottagare) på kabeln ? I så fall är det lite slumpmässigt med längden på mittstiften, det är ju helt enkelt kabelns innerledare som utgör mittstift och det beror på den som skalar kabeln och monterar kontakten, hur långt det blir. Huvudsaken är att det sticker in så långt i hylskontakten att det verkligen blir kontakt, 5-10 mm bör räcka. Man kan känna sig för med en lös koppar- eller järntråd innan man monterar kontakten.

Om du har dålig signal, så kolla noga att kabelskärmen är bra ansluten till kontaktens ytterdel och att det inte ligger några tunna trådar från skärmen så att de kan kortsluta mot innerledaren. En F-kontakt som sitter utomhus får man räkna med att montera om med några års mellanrum (om inte ännu oftare), det blir ofta korroderat och fult ganska snart.

Long Life

Gamla kabeln fungerar inte heller, ev. är det ny växtlighet som skymmer för den parabolen i fönstret. Tunern funkar med takparabolen som har motor men vi har inget styrdon, kan det fungera efter 5 år?
Obs. "Netiketten" gäller även här men är inte inlagd än vet jag. Enligt Netiketten får man inte lägga ut några spår till privata uppgifter om någon här, som inte lagt ut det själv. Den som gör det kan raderas precis som med personangrepp eller avvikelser från ämnet. Sänd PM om du inte förstår detta!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

233 Gäster, 0 användare