*Fläderblomssaft
20 blomklasar
2 citroner
2 ½ liter socker
80 g vinsyra
1 vanlijstång
3 bitar kanel
1 ½ liter vatten
Skölj blomklasarna. Borsta citronerna och skiva dem tunt. Klyv vaniljstången och dela den mitt av. Bryt kanelstängerna i mindre bitar. Blanda vinsyran med sockret. Lägg hälften av blomklasarna i en kruka. Lägg på hälften av citronerna, så hälften av sockret och kryddorna. Lägg ett lager till på samma sätt. Koka upp vattnet och slå över. Täck över krukan och låt den stå svalt 8-10 dagar. Rör om i krukan efter några timmar och rör sedan en gång varje dag. Sila saften och häll upp på rena flaskor.
*Fläderblomsaft med rabarber
Följ ett vanligt recept på flädersaft men varianten är att byta ut citronerna mot rabarber, tex fyra rabarber.
Lägg alla ingredienserna i ett rymligt kärl. Häll över det kokande vattnet. Låt stå i två dygn. Sila så, och fyll flaskor eller burkar. Bästa sättet att bevara smaken är att frysa in saften.
*Jordgubbs- och flädersaft
ca 3 ½ l färdig saft
2 l jordgubbar
20 fläderblommor
1 citron
30 g citronsyra
2 l vatten
2 l socker
2 krm natriumbensoat
1. Lägg de sköljda och rensade jordgubbarna tillsammans med fläderblommorna i en hink. Tvätta citronen väl och skär i skivor, lägg dem i hinken. Strö över citronsyran
2. Koka upp vatten och socker till en lag som hälls kokhet över bären i hinken. Låt blandningen kallna. Täck hinken och ställ kylskåpskallt i 5 dygn.
3. Sila bärmassan
4. Rör ut konserveringsmedlet i lite av saften och rör därefter ner i blandningen.
5. Fyll saften på kalla väl rengjorda flaskor. Går utmärkt att frysa om man inte fyller flaskorna helt.
Blir en perfekt sommardrink blandat med vitt ( ev. mousserande) vin!
*Fläderblomssaft med vanilj och kanel
25-30 klasar fläderblommor
2 kg socker
2 liter vatten
2 citroner skivade
80 g citronsyra
1 vaniljstång kluven och delad
3 hela kanelstänger som du bryter
Koka upp vattnet. Skölj blomklasarna. Blanda socker med citronsyran. Borsta citronerna i varmt vatten och skiva dem. Klyv vaniljstången och bryt kanelen i mindre bitar. Börja med att lägga hälften av blomklasarna i botten av en hink. Lägg sedan på citron skivor och ovan på det blandningen av socker och citron syra och kanel och vaniljstångsbitarna. Varva allt en gång till med resten av ingredienserna.
Häll nu över det upp kokta vattnet och sätt en plåt över hinken med en tyngd på. Låt stå tills nästa dag.
Nu ska du röra två gånger om dagen i 8 till 10 dagar. Låt saften stå svalt om det går.
Sila saften häll den på rengjorda flaskor eller frys in saften i ett tomt glass paket.
Saften går utmärkt att skeda upp när den är frusen för den är mjuk i och med sockret.
*Fläderchampagne
2 mycket stora fullt utslagna fläderblomsklasar
1 citron
2 msk äppelcidervinäger
4,5 liter vatten
8 dl strösocker
Pressa citronen, skär skalet i fyra bitar, lägg i en kruka. Sätt till alla övriga ingredienser, observera att blommorna inte skall sköljas. Rör om då och då och låt det hela stå med en handduk över i ca 1 dygn. Sila och häll upp på rena flaskor, fyll inte ända upp, trycket blir stort efter några dagar. Skruva åt korkarna ordentligt. Ställ på sval plats, gärna i en tät låda och med handduk över, om någon flaska skulle explodera.
Låt stå minst 3 veckor.
Servera champagnen väl avkyld. Lägg gärna en jordgubbe eller några hallon i glaset innan serveringen, är gott och ser vackert ut.
Hoppas du hittar något som passar. Men det mesta jag har i recept väg blir snaps eller likörer.