Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Svärm idag!  (läst 2885 gånger)

JennyN

  • Inlägg: 874
    • Jennys frön & sånt
Svärm idag!
« skrivet: 20 maj-08 kl 18:48 »
Starkaste samhället har redan fyllt skattlådan jag satte på för två veckor sedan - och idag drog de!
Satt i druvklasar i fruktträden...
Har fått ner dem i en hink, ska försöka flytta in dem i nya kupa.

Allt blommar ju samtidigt nu - utöka i tid!

Bibi

  • Inlägg: 21
  • Honungsbutiken i Höga Kusten
    • Ångermanland
    • Honungsbutiken
SV: Svärm idag!
« Svar #1 skrivet: 20 maj-08 kl 19:12 »
Vart bor du?
Biodlare, håller åsbohöns  och Svensk blå anka (bägge genbank)
Sommarcafé med honungsmaker

wictor

  • Inlägg: 763
SV: Svärm idag!
« Svar #2 skrivet: 20 maj-08 kl 19:52 »
Bra med en tidig svärm, då får du nog gott om honung ur två kupor.

Sätt ett spärrgaller UNDER kupan där svärmen gick ut så slipper du en andrasvärm.

Men den drottningen som gick ut med svärm nu - byt henne!

Och hennes dotter som går kvar i kupan - byt henne också.

Inte bra att ha kvar svärmbenägna stammar.
De drar gott med honung i första generationen, sedan blir det bara skit med alltihop, aggressivitet, minskad skörd, svärmar och åter svärmar.

Men - som sagt - bra med tidig svärm - det ger nog gott om honung ur två kupor.

Och försök med TVÅ lådor som yngelrum. Och vid detta laget - minst två skattlådor.

(en del klagar på kalkyngel, och tror att det beror på skattlådornas antal. Kalkyngel beror på dålig drottning och för mycket sockerfodring. Byt drottning till en frisk och produktiv, samt låt dem behålla ett antal kilo honung var höst så slipper du kalkyngel)

beekeepern

  • Inlägg: 1225
  • Biodling honung. Säljer bin och avläggare.
    • Värmland
SV: Svärm idag!
« Svar #3 skrivet: 20 maj-08 kl 20:44 »
Hejsan!

Vad är det som är bra med tidig svärm? ???

Man ska väl jobba på det viset att det inte blir svärmar, om de svärmar så har man gjort fel tycker jag.

Håller man sig med unga drottningar och ger dem utrymme så dämpas svärmlusten.

Håller mina på 2 lågnormalslådor till yngelrum och 3 skattlådor.

Delar man på starka samhällen så håller man svärmningen tillbaka.

Beekeepern
Man måste sätta sig ner ibland, så att själen hinner i fatt.
Sökare...
Eller så kan det vara bättre att resa sig från datorn och göra något praktiskt ett tag, för att rensa skallen.

Gruff

  • Inlägg: 4550
    • Östergötland
    • Caprifool
SV: Svärm idag!
« Svar #4 skrivet: 20 maj-08 kl 20:50 »
Men wictor menar nog inte att det var bra att de svärmade. Utan att det var bra att svärmen som olyckligtvis gick iväg var tidig. Så att den hinner bygga upp bimängden på längre tid än en senare. För visst är det så att,  man bör förhindra svärmning och utöka genom delning istället.

 

wictor

  • Inlägg: 763
SV: Svärm idag!
« Svar #5 skrivet: 20 maj-08 kl 21:12 »
En tidig svärm hinner bli ett produktivt samhälle. Sätt den på mellanväggar, fodra en vecka eller två, på med skattlådor så blir det nog en rejäl skörd till hösten.
Även det samhälle som återstår hinner återigen bli starkt och producera en massa honung.

Sena svärmar är precis tvärtom, de hinner aldrig bli nåt... och modersamhället hinner heller inte hämta sig, så är halva skörden försvunnen.

Alla bin svärmar, de älskar att svärma, och det ingår i deras naturliga beteende. Att avla bort svärmdrift är en omöjlighet. Att minska svärmdrift är möjligt och eftersträvansvärt. Därför skall dessa båda drottningar bytas ut, de är inget att spara på om man inte vill bibehålla egenskapen svärmning.

Fundera sedan över varför det skall vara stora yngelrum, kanske två LN inte räcker för en högproduktiv drottning? Och tveka inte att sätta på skattlådor MED mellanväggar. Vaxbygge dämpar svärmlust väldigt mycket. Ge enbart mellanväggar i skattlådor, bättre lönsamhet. Även vaxet ger pengar.

Sedan har jag genom åren märkt att ju mer man är nere och rotar i yngelrummet, desto mer svärmar bina. Låter man dem vara ifred med gott om plats och unga drottningar så svärmar de inte. På med skattlådor bara, ytterst lite rök (rök förstör drottningens feromon), lugn och ro, skattning vid sidan om med bitömmarbottnar, allt tillsammans ger lugna bin som inte svärmar så ofta.

Rota var vecka i yngelrummet, rök på mycket, lyft och greja, bryt isär vaxbryggor, peta bort drottningcellbottnar, allt tillsammans ger mer svärmning. Och mindre honung.

Gruff

  • Inlägg: 4550
    • Östergötland
    • Caprifool
SV: Svärm idag!
« Svar #6 skrivet: 21 maj-08 kl 13:56 »
Ja, petar man bara bort eller kläcker drottningcellerna, får man ju inga svärmar.

Dunderhonung

  • Inlägg: 154
SV: Svärm idag!
« Svar #7 skrivet: 21 maj-08 kl 16:20 »
...Och försök med TVÅ lådor som yngelrum. Och vid detta laget - minst två skattlådor.

(en del klagar på kalkyngel, och tror att det beror på skattlådornas antal. Kalkyngel beror på dålig drottning och för mycket sockerfodring. Byt drottning till en frisk och produktiv, samt låt dem behålla ett antal kilo honung var höst så slipper du kalkyngel)...

Hej!
Jag har sagt det förr, och säger det igen: Det beror på många saker hur många lådor man skall ha. Främst vädret, klimatet där man bor. Här i mina trakter finns det ingen som har fyra lådor på sina samhällen, många samhällen sitter fortfarande på en låda.

Och sen finns det ju inget som man kan ta som regel inom biodlingen...

Angående kalkyngel:

Min granne hade kalkyngel i två kupor, köpte nya drottningar. Nu har han likaväl kalkyngel. Varför om det inte beror på att kuporna står på en skuggig plats??

Och vi invintrade p g a sjukdom helt och hållet på honung, och har fått kalkyngel i tre kupor som aldrig har haft det förut. Varför??

MVH

Bamse

wictor

  • Inlägg: 763
SV: Svärm idag!
« Svar #8 skrivet: 22 maj-08 kl 04:02 »
Kalkyngel är en svamp, sprids med sporer.

Pröva att byta ALLT vaxbygge, sporerna finns i vaxet.

Sätt en ny låda med enbart nya mellanväggar på den gamla kupans plats. Sopa ner ALLA bin i den nya lådan, då tvingar man dem att göra en total förnyelse av vaxbygget. Ge dem en ballong foder.

Vad göra med allt yngel i den nu tomma kupan?
Endera strunta i det...
Eller sätta yngelramarna i ett annat samhälle nån vecka till dess ynglet krupit ut (över spärrgaller), sedan avlägsna detta infekterade vax. (Med viss risk att smitta ett kanske friskt samhälle)

Dunderhonung

  • Inlägg: 154
SV: Svärm idag!
« Svar #9 skrivet: 22 maj-08 kl 09:31 »
Haha, jag kan inte annat än skratta... förut var det drottningen det var fel på, och att de fått för mycket socker. Nu ska man ge dem socker för att avhjälpa problemet.... Och drottningen spelar inte längre någon roll... Vad är det du försöker säga?

wictor

  • Inlägg: 763
SV: Svärm idag!
« Svar #10 skrivet: 22 maj-08 kl 14:17 »
Hej Dunderhonung
Jag tror att du blandar ihop lite, Nosema och Kalkyngel är inte samma sak...

Jag har aldrig sagt att drottningen inte spelar nån roll, jag har alltid propagerat för friska, starka och produktiva drottningar. Dåliga drottningar skall "nypas".

Sockerfodring befrämjar nosemautbrott tidigt på våren när bina saknar ett viktigt enzym i sin ämnesomsättning. Produktionen av detta enzym är beroende av en myckenhet protein, som bina inte har tillgängligt tidigt på våren.
Nu är proteinbrist knappast något problem längre, sådana mängder med pollen som bina bär in.

Det absolut huvudsakliga med biodling är högvärdiga drottningar. Och då menar jag högvärdiga.

Jag odlar själv efter det absolut bästa material jag har tillgängligt, renparar en hel del (dock inte allt) på parningsö. Sedan köper jag också kontinuerligt in avelsmaterial från en av skånes absolut bästa drottningavlare, och odlar efter detta för att tillföra nytt genetiskt material.
Detta har lett till att jag har friska, starka, produktiva bin. Som har en explosiv vårutveckling, som är friska, som genererar mycket honung. De flesta samhällen är också otroligt fridsamma. Undantag förekommer, men de kommer obönhörligen att monteras ner till avläggare och få nya drottningar.

Jag har också genom åren sett alltför många bevis på biägare som inte odlar drottningar, som tycker det är för dyrt att köpa in en god avelsdrottning, som anser att de "gatukorsningar" som bina producerar på hemmaplan säkert är väl så goda...
MEN de har sjuka bin, som knappast producerar, som sticker och går an...

Och så har jag sett biägare som knappast utför en Varroa-behandling värd namnet. Och som på våren undrar varför vårutvecklingen är så sen, varför det finns såväl nosema som kalkyngel? Biägare som inte inser kopplingen mellan det ena och det andra.

Dunderhonung

  • Inlägg: 154
SV: Svärm idag!
« Svar #11 skrivet: 22 maj-08 kl 15:58 »
Hej!

Nej jag blandar inte ihop nosema och kalkyngel, jag vet mycket väl vad båda sjukdomarna innebär. Men läs själv ditt eget inlägg ovan:

...(en del klagar på kalkyngel, och tror att det beror på skattlådornas antal. Kalkyngel beror på dålig drottning och för mycket sockerfodring. Byt drottning till en frisk och produktiv, samt låt dem behålla ett antal kilo honung var höst så slipper du kalkyngel)...

I ett senare inlägg säger du att man skall ge foder...

Honungen innehåller sjukdomar, och svamparna som finns då kalkyngel finns, finns även på ramarna där honungen finns...
För min del tycker jag det är bättre att invintra på mellanväggar, då vet man att det inte finns några sjukdomar kvar i vax och honung under vintern...

Kalkyngel beror inte bara på drottningen, har de för mycket plats är det stor risk att det utvecklas. jag har sett exempel på det i vår, två samhällen som aldrig har haft kalkyngel, har fått det, och de stod på tre lådor under vintern (pga sjukdom vart inv. dålig). Därför finns ingen annan förklaring än att det är utrymmet som spelat roll. De invintrade på endast honung, inget socker. Drottningar som varit produktiva, och aldrig lagt ett kalkyngel.

JennyN

  • Inlägg: 874
    • Jennys frön & sånt
SV: Svärm idag!
« Svar #12 skrivet: 23 maj-08 kl 10:55 »
Har alltid minst 2 lådor lågnormal på bina, nu hade jag spärrgallret på och en tredje låda som skattlåda.
Men denna drottning skulle nog ha behövt tre lådor yngelrum, hon hade fyllt sina två lådor yngelrum innan hon drog. Jag såg otäckt yngel igår, så hon måste ju ha fortsatt lägga in i det sista.
7 stycken feta drottningceller hängde det i kupan. jag kan svära på att jag såg noll sådana för två veckor sedan då skattlådan åkte på. Blir till att köra veckokontroller och extra skattlådor på alla 3 samhällena. Detta samhälle är en avläggare från ett Krainersamhälle jag köpte förra våren, och fick dra upp sin egen drottning. Men bina är gulare... så de är utblandade.

Den rymmande drottningen har än så länge stannat kvar med sin lilla svärm i den nya kupan jag gjorde i ordning åt dem. Borde man jämna ut lite och ta några av de 20 yngelramarna till denna nya kupa kanske?

Mitt ursprungliga samhälle har inte alls så snabb ökning, och drar in medelmåttigt med honung. Kan det avhjälpas genom att byta drottning?


Greengården

  • Inlägg: 37
SV: Svärm idag!
« Svar #13 skrivet: 02 jun-08 kl 23:26 »
Hur många gånger kan ett samhälle svärma? Jag är ny hobbybiodlare och skaffade mig ett samhälle som jag invintrade i höstas. Buckfast. Det har nu blivit stort starkt. Hade planerat göra en avlägga i månadsskiftet nu.  Jag hade 2 lådor LN men de hade inte byggt ut alla ramarna i låda 2 när de svärmade första gången för lite mer än 1 vecka sedan. Lyckades fånga svärmen och den gamla drottningen har nu börjat lägga ägg i den nya kupan. Vid svärmningen satte jag dit en skattlåda och skiftade låda 1 o 2.
Fanns flera drottn. celler som jag tänkte att bina själva skulle riva ur - men icke.  ??? En vecka senare svärmar ursprungs kupan på nytt - lyckas även denna gång fånga den. sen går det 2 dagar till och en tredje svärm går. Från 1 kupa har jag nu 1 + 3 små. Trevligt med fler samhällen som förhoppningsvis ska växa till sig. Men det kan ju bli lite för bra,  ::) man har ju inte hur många kupor som helst. Då dom ännu är små får de ha 1 LN låda per samhälle. Fick fixa till en gammal kupa som jag fick efter en gammal biodlare. Ingen vacker låda men funktionell. Jag läser i böcker artiklar på forum men blir inte klok på vad jag ska göra. Skära ut de viceceller som är kvar? Byta drottningar?  Har länge läst på forumet men känner mig nu lite mer mogen att lägga in en fråga för diskussion. Jag bor på Norra Öland.
MVH Åsa

Suresh

  • Inlägg: 14101
    • -
SV: Svärm idag!
« Svar #14 skrivet: 03 jun-08 kl 06:14 »
Grrr. Södra Kalmar län, Sveriges bästa biodlardistrikt. Inte utan att man blir avundsjuk.

Hur många gånger kan de svärma?  Tja , tills kraften är uttömd. I litteraturen talas mest om ett par-tre gånger.



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

655 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Kan bara varmt rekommendera denna tidning!
/Sanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser