Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Bygga friggebod  (läst 7875 gånger)

Stormhierta

  • Inlägg: 43
Bygga friggebod
« skrivet: 09 maj-08 kl 09:34 »
Hejsan!

Har lite framtidsplaner som inkluderar att bygga en sommarstuga/framtida "tillflyktsort" som då är tänkt att baseras på lite "off-grid" principer och liknande.

Grundtanken är iallafall denna - friggebod i 2 plan (detta åstadkoms genom att friggeboden är nedgrävd 120 cm för att skapa en "intern höjd" på 2x2 meter (20 cm avräknat för golvet i plan 2 samt tak, jag kan behöva justera detta) ger en intern area på 2x15 kvm som bör vara ganska resistent mot värme under sommaren och som bör vara relativt enkel att värma under vintern. På framsidan bygger man trädäck med tak på 15 kvm för utökat leverne under sommaren (alternativt, om man får glasa in denna del, så kanske en året-runt del). Ute bygger vi en mulltoa under tak i ett mini-utedass. Allt detta för att då undvika att ansöka om bygglov och liknande.

Så, vad har jag gjort för misstag i mitt tänkande än så länge? Vilka tips/idéer har ni att dela med er för ett liknande projekt? Vi kommer att bo 2 vuxna + 2 barn och tanken är alltså att detta ska tjänstgöra som sommarstuga men kunna fungera som året-runt-boende om vi behöver det.

Rent energimässigt sett är tanken att nyttja solpaneler, ett mindre vindkraftverk och om det går att hitta tomt med större bäck även nyttja vattenkraft för att få energi.

davidB

  • Inlägg: 203
    • Västergötland
SV: Bygga friggebod
« Svar #1 skrivet: 09 maj-08 kl 14:25 »
Nu är ju frigeboden en uthusbyggnad.
För att få bygga ett uthus så måste det finnas en huvudbyggnad på tomten.
15 kvm är när det är stadsplanerat område.
För mig så gäller 30kvm, detta beror på vilken komun det är.
Jag är ingen expert men jag gillar att klura ut lösningar och experimentera för att finna ett billigt alternativ.

ersam

  • Inlägg: 2875
    • -
SV: Bygga friggebod
« Svar #2 skrivet: 15 maj-08 kl 21:02 »
Byggnaden ska vara i direkt anslutning till huvudbyggnaden. Dvs den ska inte vara på en "fristående" byggnad.

Att gräva ner den är väldigt smart och är du riktigt j-lig så är det helt okej att bygga uteplatser med skärmtak på ytterligare 15 kvm (de får kringgärdas med mur eller liknande). Den väggen måste vara max 180 cm men gräver du dig ner så är det ju lugnt.
Sen är det fiffiga i kråksången att det inte står hur många uteplatser du får ha. Alltså du kan ha 4 st, ett åt varje vädersträck (om du bygger en fyrkantig byggnad). Alltså kan du bygga ca 75 kvm utan bygglov!

Lycka till!
ES

Prins Tuvstarr

  • Redaktör
  • Inlägg: 1891
  • Var frukt har sin mognadstid.
    • Dalsland
SV: Bygga friggebod
« Svar #3 skrivet: 01 jun-08 kl 19:54 »
Om man bygger en altan/veranda med tak, till friggeboden, så räknas de kvm in i de 15 m2 som boden får vara... alltså ex om altanen är 5 m2 så blir boden 10 m2.

Citera
En friggebod får ha en byggnadsarea som är max 15 kvadratmeter, dvs. den yta som byggnaden upptar på marken (utvändiga mått under tak). Har byggnaden en veranda under tak räknas denna yta också med och då får den sammanlagda ytan av det utstickande altantaket och byggnadens yta inte vara större än 15 kvadratmeter.


Källa

Björndalen – mitt blivande hem, timmerkoja 13,5 m², skog, grusväg, skogstjärn, ved, stearinljus, frukt, bär, nötter, frön, torkolla, tallsåpa, ull, lin, skinn, enkelhet, Thoreau, film, böcker, kreativ, glad … och världsfred.

Åter nr 1/13

ersam

  • Inlägg: 2875
    • -
SV: Bygga friggebod
« Svar #4 skrivet: 01 jun-08 kl 20:41 »
Om man bygger en altan/veranda med tak, till friggeboden, så räknas de kvm in i de 15 m2 som boden får vara... alltså ex om altanen är 5 m2 så blir boden 10 m2.

Källa



Men inte om man som i mitt exempel har väggarna max 1,8 m höga - då räknas det som skärmtak över en kringgärdad uteplats!
Däremot måste jag backa om antalet uteplatser - det har ändrats i och med nya Plan- och bygglagen så skärmtaketen på tomten får vara max 15 kvm. Så bygg en friggebod på 15 kvm och bygg på en uteplats med tak på 15 kvm och du har 30 kvm bygglovsfritt.

Här är aktuell lagtext:
4 § För en- och tvåbostadshus och till dem hörande fristående uthus, garage och andra mindre byggnader (komplementbyggnader) krävs, trots bestämmelserna i 1 och 2 §§, inte bygglov för att
1. med mur eller plank anordna skyddade uteplatser inom 3,6 meter från bostadshuset, om muren eller planket inte är högre än 1,8 meter och inte placeras närmare gränsen än 4,5 meter,
2. anordna skärmtak över sådana uteplatser som anges i 1 eller över altaner, balkonger eller entréer, om skärmtaken tillsammans med andra skärmtak som har anordnats på tomten med stöd av undantag från krav på bygglov inte täcker en större area än 15,0 kvadratmeter och inte placeras närmare gränsen än 4,5 meter, eller
3. i omedelbar närhet av bostadshuset uppföra komplementbyggnader som
a) tillsammans med andra komplementbyggnader som har uppförts på tomten med stöd av undantag från krav på bygglov inte har en större byggnadsarea än 15,0 kvadratmeter,
b) har en taknockshöjd som inte överstiger 3,0 meter, och
c) inte placeras närmare gränsen än 4,5 meter.
   En åtgärd som avses i 1-3 får vidtas närmare gränsen än 4,5 meter, om de grannar som berörs medger det.
   Första stycket 3 gäller inte om kommunen enligt 6 § första stycket 1 a har bestämt att åtgärderna kräver bygglov. Lag (2007:1303).

Prins Tuvstarr

  • Redaktör
  • Inlägg: 1891
  • Var frukt har sin mognadstid.
    • Dalsland
SV: Bygga friggebod
« Svar #5 skrivet: 01 jun-08 kl 21:13 »
ersam,

Kanske "pratar" vi om varandra eller så är jag trög? Nu är det ett bra tag sedan jag arbetade på byggkontoret. Reglerna ändras ju då och då... Men så här har jag uppfattat det: Man får bygga 15 m2 altantak till bostadshuset, utan bygglov. Har en friggebod altantak så räknar man in de m2 i byggytan, som totalt får vara 15 m2.

Men helt klart att man får bygga ett altantak på 15 m2 till bostadshuset och även bygga en friggebod på 15 m2. 

Uppgiften hämtade jag från Habo kommuns hemsida.

« Senast ändrad: 01 jun-08 kl 21:19 av Prins Tuvstarr »
Björndalen – mitt blivande hem, timmerkoja 13,5 m², skog, grusväg, skogstjärn, ved, stearinljus, frukt, bär, nötter, frön, torkolla, tallsåpa, ull, lin, skinn, enkelhet, Thoreau, film, böcker, kreativ, glad … och världsfred.

Åter nr 1/13

ersam

  • Inlägg: 2875
    • -
SV: Bygga friggebod
« Svar #6 skrivet: 02 jun-08 kl 10:43 »
Med nya PBL verkar det som man bygglovsfritt får ha totalt 15 kvm skärmtak på tomten. Sen kan de placeras på huset eller komplementbyggnaden. Så om du inte har ett skärmtak på huvudbyggnaden (eller fått bygglov för detta) så får du ha det på din friggebod. Uteplatsen på friggeboden får dessutom omgärdas av mur eller liknande med höjd 1,8 meter. Inget hindrar dig dock att gräva ur "uteplatsen" så du ändå får full takhöjd inuti.

ES

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: Bygga friggebod
« Svar #7 skrivet: 12 jun-08 kl 10:53 »
Vill man bygga större än 15 kvm, kan man söka bygglov!
I icke detaljplanerade områden kan man i vissa fall få bygga upp till 60 kvm utan byggnadslov.

Kompletteringsbyggnaden får inte vara permanentboende, och inte vara mycket större än huvudbygnaden mm. enl lagen.

Tagit från Svalövs kommuns hemsida:

Definition av bygglovsbefriade mindre tillbyggnader och komplementbyggnader till en- och tvåbostadshus
Beslut i samhällsbyggnadsnämnden 2000-06-19, § 93
Bygglovsbefriade tillbyggnader
I detaljplanerade områden eller områden med samlad bebyggelse krävs alltid bygglov för tillbyggnader. Utanför detaljplanerade områden och områden med samlad bebyggelse krävs bygglov, när det gäller en och tvåbostadshus, bara för tillbyggnader som inte kan anses som mindre.

Vilka tillbyggnader som kan anses som mindre och alltså vara bygglovsbefriade är inte definierat i plan- och bygglagen (PBL). Principen är att bygglovsbefrielse bör kunna föreligga när varken grannintressena eller de allmänna intressena påfordrar någon kontroll från samhällets sida.

För att bygglovsgranskningen skall bli mer rättvis och smidig är en kommunal definition av begreppet behjälplig.

Definition av tillbyggnad
Tillbyggnaden skall ha en karaktär av supplement till ett en- eller tvåbostadshus. Ändring av användning från bostadsändamål till annan verksamhet är alltid bygglovspliktig.

Tillbyggnader som inte överskrider 30 % av det befintliga bostadshusets yta eller totalt 40 m² och inte på något sätt dominerar över det befintliga huset får anses som mindre tillbyggnader och är därför bygglovsbefriade. Tillbyggnad mindre än 10 m² räknas dock alltid som mindre, och är därför bygglovsbefriad.

Tillbyggnaden dominerar över det befintliga huset om den t ex har en högre höjd, helt andra proportioner, mer dominerande färgsättning eller dylikt än det befintliga huset har.

Vid bedömningen huruvida en åtgärd är bygglovspliktig eller ej granskar Bo & Bygg inte bara isolerat den senaste åtgärdens effekter utan går tillbaka till hur läget ursprungligen var.

Trots att åtgärden är bygglovsbefriad måste byggherren följa alla regler och förordningar som berör åtgärden. Sådana regler är t ex varsamhetskraven i PBL. Dessa krav innebär bland annat att "Ändringar av en byggnad skall utföras varsamt så att byggnadens karaktärsdrag beaktas och dess byggnadstekniska, historiska, kulturhistoriska, miljömässiga och konstnärliga världen tas till vara." (Lag 1998:805)

Andra krav som måste uppfyllas gäller den tekniska konstruktionen vilken kan kräva en bygganmälan, brandsäkerheten, trafiksäkerheten, strandskydd, landskapsbildsskydd etc.
Om tillbyggnaden sträcker sig närmare grannfastighet än 4,5 m måste grannens medgivande inhämtas.

Bygglovsbefriade komplementbyggnader
I detaljplanerade områden eller områden med samlad bebyggelse krävs alltid bygglov för komplementbyggnader om dessa inte är av karaktären friggebod.

Utanför detaljplanerade områden och områden med samlad bebyggelse krävs inte bygglov för mindre komplementbyggnader.Vilka komplementbyggnader som är mindre är inte definierat i PBL.

För att bygglovsgranskningen ska bli mer rättvis och smidigare är en kommunal definition av begreppet behjälplig.

Definition av komplementbyggnad Bygglovsbefriade komplementbyggnader måste vara komplement till ett en- eller tvåbostadshus och stå i omedelbar närhet av detta. Placeringen får inte ske så att den s k hemfridszonen utökas eller så att allemansrätten inskränks. Komplementbyggnaden får inte innehålla någon annan verksamhet än sådan som är knuten till verksamheten boende.

Den bygglovsbefriade komplementbyggnaden skall vara av en sådan art och omfattning som gör att den underordnas huvudbyggnaden och den får ensam inte kunna utgöra skäl för att bilda en ny fastighet.

Bygglovsbefriade komplementbyggnader skall vara mindre byggnader och därför inte överskrida 50 % av det befintliga bostadshusets yta eller totalt 60 m² och får inte på något sätt dominera över det befintliga byggnadsbeståndet på fastigheten. Om dessa gränser överskrids blir hela byggnaden bygglovspliktig. Komplementbyggnad mindre än 10 m² räknas dock alltid som mindre, och är därför en bygglovsbefriad komplementbyggnad.

Komplementbyggnaden dominerar över det befintliga bostadshuset om den t ex har en högre höjd, helt olika proportioner, mer dominerande färgsättning eller dylikt än bostadshuset har.
Trots att åtgärden är bygglovsbefriad måste byggherren följa alla regler och förordningar som berör åtgärden.

Sådana regler är t ex varsamhetskraven i PBL. Dessa krav innebär bland annat att "Byggnader skall placeras och utformas på ett sätt som är lämpligt med hänsyn till stads- eller landskapsbilden och till natur- och kulturvärdena på platsen. Byggnader skall ha en yttre form och färg som är estetiskt tilltalande, lämplig för byggnaderna som sådana och som ger en god helhetsverkan." (Lag 1998:805)

Andra krav som måste uppfyllas gäller den tekniska konstruktionen, vilken kan kräva en bygganmälan, brandsäkerheten, trafiksäkerheten, strandskydd, landskapsbildsskydd etc.

Komplementbyggnaden får inte komma närmare fastighetsgräns än 4,5 m utan grannens medgivande.
« Senast ändrad: 12 jun-08 kl 10:59 av Skytten »
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

413 gäster, 1 användare
ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser