HJÄLP! om timrad GRILLKÅTA

Startat av RideFast, 06 Apr-08 kl 19:51

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

RideFast

Hej! jag har ett projektarbete i skolan där jag har i uppgift att skriva hur man timmrar, och då valde jag en grillkåta för ja har en hemmma, den är fyrkantig.. 
Nu till saken, jag behöver hjälp om hur man timmrar, tycker de är svårt att förklara med ord, så om någon kan hjälpa mig med detta så uppskattas det verkligen!

sɹǝpuɐ

Gå till bibblan och leta upp boken "Från stock till stuga" av Sven-Gunnar Håkansson. I första kapitlet om "Timringstekniken" hittar du nog massor med matnyttig information. Detta kapitel beskriver det hela väldigt bra och kärnfullt.

Sedan finns det en hel massa mer i boken också...

Kanske du skulle komplettera ditt arbete med en modell? Borde gå att tälja till "timmer" av grenar för att visa några olika knuttyper.

A.

Sågaren75

själv byggde jag en liten bagarstuga i timmer som farsgubben sågade till det var när jag gick i 6:an


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 221 Gäster, 0 användare