Butik för lokalproducerat i Uppsala

Startat av peppe, 24 Mar-05 kl 21:50

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

peppe

Hej!
Vi är några Uppsala-bor som vill starta en butik för närproducerade och ekologiska dagligvaror. Vi tror att ökad lokal handel medför flera fördelar:
–Ekonomin i samhället blir bättre eftersom pengarna stannar kvar i regionen när man handlar lokalproducerat istället för att köpa produkter utifrån.
–Miljön blir renare genom kortare transporter.
–Småskaliga producenter kan lättare nå lönsamhet.
–Konsumenterna kan köpa produkter med högre kvalité.
–Samhället blir mer självförsörjande och mindre känsligt för vad som händer runt omkring.
Vi söker folk som vill vara med!
Du kan vara med och diskutera hur den framtida butiken ska utformas, du kan handla i den och du kanske kan arbeta ideellt i butiken. Vi vill även ha kontakt med producenter.

Om du tycker att det här låter intressant och vill veta mer kan du kontakta Nils Fagerberg  
på telefon: 073- 044 32 79
eller e-post: butiker@sverige.nu

Nisse

Om någon skulle vara intresserad av att höra hur det går för oss kan ni anmäla er till vår maillista. Då får ni regelbundna utskick över vad som händer. Säg bara till så ordar vi det.

butiker@sverige.nu

Hälsningar Nils

Nisse

Du som hörde av dig från Göteborg med frågor om projektet, hör gärna av dig igen. Ditt e-postmeddelande har på något underligt sätt försvunnit från inkorgen i e-posthanteringen. Jag kan alltså inte svara.
/Nils

peppe


www.lokalbutik.se

/Peter


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

243 Gäster, 2 användare (1 Dolda)
Alexander Karlsson