Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Liggbås underlag?  (läst 3759 gånger)

Mata

  • Inlägg: 1706
    • Södermanland
Liggbås underlag?
« skrivet: 21 jan-08 kl 22:26 »
Vad har ni under era kor och hur ser det ut i era lador?

Vi vill göra det bättre för korna och veterinären har rekommenderat oss mjuka madrasser till korna.
Men vilka säljer såna. Nordpost har en som är 18 mm. Sen har jag försökt beställa kataloger från Delaval, men de är helsega. Beställde för två veckor sen, inget kom, ringde igen för flera dagar sen. Vilka kan mer ha information?

Någon som vet något om UBO-mattor? Har även hört om KENT.
 
Vad jag förstått använder man bara de mjukaste varianterna vid frigång, då de inte tål att stås på hela tiden. Nu har vi bås, men vill gärna göra om till frigång.

Kan man få råd av länsstyrelsen om hur man kan bygga om? Eller vem frågar man om råd egentligen. Det är ju de som ska godkänna har jag läst, så då borde de väl komma med lite råd först?

Ja... Jag vill gärna ha råd kring dessa frågor. Vi har i dagsläget 11 stycken  (4 oxar, 1 tjurkalv, 6 kor)., men vill ha några fler antagligen.

Grimla

  • Inlägg: 4057
  • 432Grimla på bilden.
    • Hälsingland
« Senast ändrad: 21 jan-08 kl 22:46 av Grimla »
Islandshöns och Sk.Blommehöns (båda raserna med o utan hätta). 4 Fjällkor, Häst, Får, Katt ♥

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
SV: Liggbås underlag?
« Svar #2 skrivet: 22 jan-08 kl 06:59 »
Jag är mitt uppe i liggbås-träsket, och är just nu väldigt nyfiken på sand som underlag istället för mattor.

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
SV: Liggbås underlag?
« Svar #3 skrivet: 22 jan-08 kl 10:26 »
I syfte att hitta billigare golvkonstruktioner studerade forskarna (SLU)
i ett projekt liggbås för mjölkkor med sandbotten istället för betonggolv.

På sandbädden läggs strö av t.ex. sågspån.

Ströåtgången var dock hög, 5-10 ggr högre än med matta.
Det gick även åt mycket sand, i nivån 20-25 kg sand per liggbås och dag.


(Min egen fundering är att, hur länge håller skraporna i skrapgångarna när det blir så mycket sand i gångarna!  :-\
dom blir ju rena sandpapperet....)

Mvh Rosa
« Senast ändrad: 22 jan-08 kl 19:08 av Rosa »
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
SV: Liggbås underlag?
« Svar #4 skrivet: 22 jan-08 kl 10:51 »
Jag har läst mycket om sandbås i USA (och en del i Danmark). Där är det ganska vanligt, och man använder bara sand, inget spån ovanpå. Sandåtgången varierar från 5-25 kg/dag, men de flesta fyllde på 1 gång i veckan/varannan vecka, vilket ju minskar arbetet med att strö rejält.

När det gäller slitage på utgödsling är alla överens om att det sliter mer, men det verkar svårt att säga hur mycket. Jag har dock en dansk undersökning hemma där det nog står lite mer, har inte hunnit så långt i den ännu. Är det bara så att man får byta skraporna lite oftare än vanligt kan jag leva med det!

Hygieniskt verkar det också vara ett bättre alternativ än tex spån, för juverhälsan. De kor som fått välja mellan matta, spån och sand har själva valt att lägga sig i sandbåsen.

Mata

  • Inlägg: 1706
    • Södermanland
SV: Liggbås underlag?
« Svar #5 skrivet: 22 jan-08 kl 12:42 »
Nu blev det mycket sand. Detta har jag inte hört om förut. Men då blandas ju gödsel och allt med sand?
Vi vill ju ha frigång, då skulle det alltså bli rena rama Sahara i ladan  :o

Jag har läst de trådarna, men tack i alla fall! Vill ändå gärna veta hur man ska gå till väga på bästa sätt. Mera tips tas tacksamt emot.
Förstår att vi måste genomgå förprövning eftersom vi har mer än 10 kor. Ska få papper från Länsstyrelsen om detta.

Hushållningssällskapet kan visst hjälpa till med konkreta planer och förprövningsansökan, men det är ju inte billigt precis (624:-/timmen + reskostnader!).

Det är visst krångligare att ha kor än barn...

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
SV: Liggbås underlag?
« Svar #6 skrivet: 22 jan-08 kl 12:45 »
Nej, man har ju liggbås som man lägger sanden i, med kanter runt. Som en sandlåda.  :)
Ett bra avpassat liggbås bajsar inte korna i, utan gödseln kommer i skrapgången. Det gäller ju även om ni ska ha gummimattor.


soleskog

  • Inlägg: 331
SV: Liggbås underlag?
« Svar #7 skrivet: 22 jan-08 kl 19:54 »
Vi har båspallmattor med särskilt mjukt inlägg i framkant, där kon går ner på knä. Från De Laval, var hyfsat dyra. Populära bland korna! De strör vi helst med torv - mjukast för korna. Sandbås är egentligen inte dumt alls, men det är onekligen lätt att hålla rent på en båspallmatta. UBO-mattorna är outslitbara, men alldeles för hårda för mjölkkor, tycker jag.
Länsstyrelsen borde kunna hjälpa dig, men jag är tveksam till om de verkligen har resurser. Hushållningssällskapets byggrådgivare kan det säkert, men kostar. Fråga alla du möter som har kor, är nog det bästa tipset.  
Det där om kor håller rent i båset hänger ju mycket på om korna i besättningen är jämnstora. Vi har så stor spridning på kossorna att det krävs en hel del skrapande av bås.
mjölkbonde med robot. Även får och hästar samt en fin hop smådjur - myskanka, brahmahöns, kaniner, gris, hund och katt.

 

Tunjan

  • Inlägg: 32
    • -
SV: Liggbås underlag?
« Svar #8 skrivet: 22 jan-08 kl 22:31 »
Jag har sparat ett urklipp ur land lantbruk som handlar om mattor det har testats i en hundra korsbes. de i särklass mest populära är madrasser som består av 3-4cm skumgummi bädd täckt med tunn mönstrad övermatta igummi fabrikanter står ej. kan prova att maila artikeln om du vill hälsn Tunjan
bor själv med rödkullor får o höns.Samt mina två pojkar ibland.

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
SV: Liggbås underlag?
« Svar #9 skrivet: 24 jan-08 kl 11:50 »
Vår veterinär har sagt att vi kan blanda kodyngan med en massa halm så knåda lite så det blir en madrass. Om jag förstått rätt, han har inte berättat för mig personligen.

Det måste ju varit ett skämt  från veterinärens sida  ;D
« Senast ändrad: 30 jan-08 kl 10:58 av Rosa »
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.

Sirpa

  • Inlägg: 503
    • -
SV: Sandlåda
« Svar #10 skrivet: 14 jan-13 kl 14:11 »
 :)
« Senast ändrad: 23 jan-13 kl 23:56 av Sirpa »
Höns och Liljor i min trädgård.

Ursus

  • Inlägg: 323
    • Jämtland
SV: Liggbås underlag?
« Svar #11 skrivet: 14 jan-13 kl 19:08 »
Postar väl här då så att moderator blir nöjd.

Jag funderar på att sätta in liggbås i den numera oanvända lagården. Det ska bli utfodring utomhus, så jag räknar med att det kommer att vara minusgrader även inne pga öppna dörrar. Jag är lite inne på att ha s.k. sandlådor som liggplatser men att använda sågspån eller hackad halm som bäddmaterial. Jag vet att man kan få problem med sporer med en sådan lösning, men nu är det ju dikor det är fråga om. Är det någon som har erfarenhet av detta och hur ska själva båset se ut, djup och kanter osv?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

634 gäster, 3 användare (1 dolda)
Anders Flix, Nina W

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tidigare prenumererat. Var så nöjd att jag gav bort en prenumeration. Nu gör jag det igen. En jättebra present tycker jag!
/Margareta Mattsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser