motorsågskörkortet

Startat av clarro, 19 Dec-07 kl 23:26

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Huggorm

Citat från: cowboy skrivet 03 Jan-09 kl 21:58
Inga försäkringar täcker om du sågar dig utan skyddsutrustnig ! El kanske du inte använder fösäkringar heller.. ;D

Jo, trafikförsäkring på bilen eftersom den är påtvingad. I övrigt avskyr jag försäkringar, värre lurendrejeri finns inte

Lars-Göran

Har du inga mer försäkringar,låter konstigt.Man tycker ju att du borde ha en hemförsäkring och en olycksfallsförsäkring för dig och dina barn.
Det är lätt att skada sig helst om man är aktiv på landet.Du kanske är en av de få som inte blivit utsatt för inbrott ännu.Men tyvärr det kommer nog med tiden att ske.
Fåraherde på "fritiden"  55 blandrastackor

Sedum

hej hej

Sedan jag var 14 år har jag hållit på med  motorsåg o haft turen att inte skada mig vilket var nog mer tur än skicklighet  .

När jag var 30 år gammal tog jag körkortet för sågen mest fördi jag fick det gratis  ,dessutom kunde jag ju allt redan ...tyckte jag  !!

Lärde mig då väldigt mycket mer på kursen ,  inte bara fällning  , men arbetsställning ,underhåll ,jobba mera effektiv  mm.Så kursen var värd varenda öre ,specielt i säkerhetstänkande.

Eftersom man nu pratar försäkring är både kurs och skyddskläder   relativt billiga försäkringar  för det är engångsutgifter.
har man inte pengarna försök att låna  utrustning och fråga folk om  expertis  ...dom flesta vill gärna dela med sig  !!

Tänk om olyckan är framme o det är riktig allvarligt så man aldrig kan jobba i skogen mer  ..

Att jobba utan skyddskläder får man visserligen bestämma själv men även dom mest erfarna skogshuggarna har råkat ut för olyckor  pga olika orsaker  ...stress ,trötthet  ...Och dom flesta jobbar faktisk med skyddskläder  så vid jag vet ( dom som jag har träffad )

Min personliga åsikt är :att jobba utan skyddskläder är att köra bil utan att har bälte på sig  ..

hälsningar från   holländern  som jobbat i skogen i   35 år

Huggorm

Citat från: Lars-Göran skrivet 04 Jan-09 kl 10:30
Du kanske är en av de få som inte blivit utsatt för inbrott ännu.Men tyvärr det kommer nog med tiden att ske.
Det har hänt faktiskt, gissa vad dom tog? Min motorsåg  ;D

guba

Citat från: Huggorm skrivet 04 Jan-09 kl 11:42
Det har hänt faktiskt, gissa vad dom tog? Min motorsåg  ;D
Tjuven hade antagligen sett dig utan skyddsutrustning och stal den av omtanke för din framtida hälsa, omtänksamt.

Huggorm

Ja, jag blev rörd av vänligheten. Hoppas inte han dyker upp igen bara för då kan jag inte garantera hans egen framtida hälsa


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

676 Gäster, 0 användare