Foderbetor

Startat av Slättahultarn, 27 Okt-07 kl 16:35

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Slättahultarn

Hej är det nån här som vet var man får tag i frö till foderbetor

Mvh Slättahultarn

Dandelia


anders 67

Jag har.Odlar nytt frö vart annat år.Lite knepigt efter som betan måste lagras och planteras på nytt på våren=2-årig.Det är nån gammal sort efter morfar,kanske 40-tal,stor och tung hur hållbar som helst.
Fjällkor,rödkullor,telemarkskor,SRB-kor,dölekor,holsteinkor, lantrasfår,höns,grönsaksodling

Anders S

Citat från: anders 67 skrivet 29 Nov-07 kl 11:10
Jag har.Odlar nytt frö vart annat år.Lite knepigt efter som betan måste lagras och planteras på nytt på våren=2-årig.Det är nån gammal sort efter morfar,kanske 40-tal,stor och tung hur hållbar som helst.

Bra att du bevarar och använder den gamla betan, Vet du vad sorten heter? Betan bör även kunna vara av intresse för Föreningen Sesam. Är du med där?
Du tycks vara duktig på fröodling. Jag tycker det är svårt att få moget frö av betor (i Sörmland). Men jag har allmänt svårt att få betor att ta sig, även det första året. Något tycks saknas i jorden.

bondelinda

Impecta handel har fröer, fick deras katalog nyligen
Litet småskaligt jordbruk med brukshästar. Gårdsbutik öppen ons 15-18 lör 10-15. Kaninkött, honung, bär, ägg, potatis, mensskydd, ekologiska garner samt miljövänliga och naturliga hud- och hårvårdsprodukter från Eilas och tvättnötter från tvåleriet. www.svingsasen.se


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

899 Gäster, 1 användare
ärt