Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  påfåglars mat  (läst 2977 gånger)

Anna.D

  • Inlägg: 278
påfåglars mat
« skrivet: 08 dec-04 kl 08:30 »
Är det någon som har tips om foder till påfåglar.Tycker att de äter ganska lite av maten som jag ger.Värkar gilla frukt,pasta,bröd och potatis bättre./Anna.D ???

Krusmynta

  • Inlägg: 120
Re:påfåglars mat
« Svar #1 skrivet: 09 dec-04 kl 14:29 »
Påfåglarna på jobbet käkar bäst av Majs, men annars även andra sädesslag som vete och korn. Men de gillar hackad frukt och grönt i massor oxå.

Linda

Anna.D

  • Inlägg: 278
Re:påfåglars mat
« Svar #2 skrivet: 09 dec-04 kl 18:17 »
Ska köpa majs.De äter inte alls av höns maten.Ger dem även bland säd och där äter de lite.
Men det värkar som att de gillar pasta ,potatis, grönt och frukt bäst.Tack för tipset med majsen :)/Anna.D


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1046 gäster, 2 användare
Niklas_Elin, Ella Nilsson

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser