Regn skållor

Startat av Frances, 04 Okt-07 kl 22:19

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Frances

Har det på kallblodsstoet. Har tidigare haft det på andra hästar och blivit enkelt kvitt det med tvätt med Hexocil.
Nu är det så att denna dam är absolut omöjlig att tvätta, finns inte chans.Har försökt gnugga på det ändå med svamp, blivit något bättre men ej försvunnit helt. Har givetvis tvättat utsustning osv. också.

Nu blir det inte roligt med vinter pälsen ,kan ej ens pilla bort skorporna som blir. Suck vad göra?? Tips o ideer?? Vill inte gärna raka henne, o tror inte hon är mer med på det än duschning heller, hon är inte van vid så mycket...
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Frances

Det blir som skorpor i skinnet som sedan sitter fast i pälsen.. Ett himla elände, det gror under dom o blir geggigt o äckligt...

Hon hade det med sig när jag köpte henne o trodde jag lyckats bli av med skiten i sommar men nejdå, det dyker upp igen!! >:(
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Elektra

Har du testat att badda med äppelcidervinäger? Har hört att det ska vara effektivt på regnskållor.
"Djur dödar inte för nöjes skull.
Endast människan finner nöje i att tortera och döda andra varelser."

Frances

Ja, dom är mer utsatta för det i regn.Men det är en bakterie egentligen. Sen ser det gärna ut som om det har regnat på dom för det sätter sig över ryggen, skinkorna o nacken.

Vinäger ska jag genast prova. Tänker prova allt som erbjuds för att bli av med det!!
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Frances

Visst är det det, om man har täcke. Kallblodet kan inte ens stava till täcke..

O våra andra hästar har täcken,men har inte drabbats. Hon hade alltså detta redan innan detta regnsommar.

Det smittar absolut, o utvecklas snabbare under ett täcke.

Fick ett gäng unghästar från danmark en gång, slängde på dom vintertäcken o skickade ut dom pålösdriften.Dom fick ta det lugnt ett par dagr efter resan innan vi skulle börja jobba med dom. När jag tog in den första o tog av täcket så rasade halva pälsen av med täcket.. Mamma mia, hon hade inga tecken på det bara ett par dagar innan.

Vi tog prover på det och skickade till sva. Men hexocil skulle vi ha o det hjälpte snabbt.
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Sar

Jag fick det en höst då min förra häst var unghäst och hade tät päls. Det hjälpte med alsollösning och sedan klippte jag ett spår på halsen (där det var värst). Efter klippningen försvann det.


Redigerat; inte alsolsprit utan alsollösning

Ponnier

Tänk bara på att tvätta borstar eller dylikt efter varje användning om ni använder de sakerna till fler hästar.
Du får det svar du förtjänar.

Körven

En undran........Hur gör du när du ryktar hästen?Ryktas hästen efter konstens alla regler så brukar det inte uppstå problem av detta slag.

                                Körven
Agent i underlättelsetjänsten.
Lurar aldrig den fattige eller förför gammla kärringar.

Falin

Jag har bara sett regnskållor på unghästar med massor av tät vinterpäls. Och visst har de ryktats, men kanske inte varje dag och så grundligt som man gör med en häst som rids eller körs dagligen. Så jag antar att regnskållorna trivs när det blir lite väl tätt och varmt.

Det bästa sättet verkar vara att raka runt området så att de torkar ut, så att säga. Jag hade nog tagit ut veterinär för sedering och rakat, om det inte går att göra det på henne annars. Det hjälper inte att bremsa?


Frances

Hon är dräktig också...

Nej, hon har inget täcke, och det inte ryktandet det hänger på!

Som vi diskuterade tidigare så är det EN BAKTERIE som gynnas av fukt.

Nu ska jag göra som följer.. jag klipper med handsax allt jag kommer åt över dom utsatta ställerna och baddar sedan med vinäger.. Om inte det hjälper har jag svag antibiotika i pulver form.

Hon kommer se förj....g ut men sen då  ;D

Vill inte bråka med henne mer än nödvändigt och ej heller ge lugnande pga. dräktigheten.

Faktist så är det så att man bör vara försiktig med ryktandet när det gäller bakterien, den har bara lättare att sprida sig om man gnuggar in det ordentligt i skinnet!
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Körven

Regn skållor?..................Det är inget vedertaget namn,det måste ha ett annat namn.

                                  Körven
Agent i underlättelsetjänsten.
Lurar aldrig den fattige eller förför gammla kärringar.

Frances

Javisst, Streptotrikos.
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Sar

Min lille hade så enormt mycket päls (ej täckad) vid tillfället då han (och resten av stallet) fick regnskållor så piggborste och vanlig borste gav bättre effekt än ryktborste. De övriga i stallet hade dock hästar i tävlingskondition med betydligt kortare päls och synnerligen välryktade men de åkte dit ändå.

Frances

Det är rätt så svårt med dessa smittsamma saker, även om man tvättar sig fördärvad. Hästarna delar hage och har boxgrannar. Det kan man inte tvätta sig ifrån.

Dessutom råar man få detta i samband med pälsbyte eller förkylning såär ju alla lite extra känsliga.
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Sar

Citat från: guba skrivet 05 Okt-07 kl 22:50
Var det inte så att det är väldigt smittsamt, till och med så att man måste tvätta händerna innan man tar i nästa häst, inte bara egna ryktedskap.
Då är det väl inte så konstigt om hela stallet åkte dit?
Stog det inte så hos SVA?


Helt rätt! Däremot vet jag inte om min häst fick det först, det liksom slog ut på alla (i större omfattning på de "långhåriga" hästarna och några av de "korthåriga") nästan samtidigt.

Brokullen

Jag tar bort skollorna med en trimkniv (sådan man kan ha för att trimma manen) jag lägger den utmed huden och drar den bakåt,funkar jätte bra och verkar inte irritera lika mycket som när man står och  gnider med en borste skorvet följer med kniven,sen baddar jag med M-sprit för att ta död på bakterierna.Om det är väldigt torrt i huden kan man ta lite vanlig olivolja och smörja in med.
Tänk på att det smittar mellan hästarna.
Bor på en liten gård med man,2 utflugna+1 barn hemma,2 hästar,2 katter,en olde english bulldog och en grandis, vaktlar, mignonankor, linderödsgrisar och en massa höns.

Frances

DET var ett konkret tips, tack Brokullen, det skall testas!
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Boström

Har du fått bukt med regnskållorna?
Var det nåt av tipsen som funkade isf vilket?
Hoppas att det har blivit bra :)
Har hästar,kaniner & fjäderfä, bor på landet med sambo o barn.

Frances

Jaa..återstår att se..jag trodde ju redan en gång att dom var borta för gott,men..

Klippte iallafall rent runt utsatta ställen med en vanlig kökssax och sedan gnuggade jag med en liten svamp med hexocil.. Så jag följde nog mest mitt eget råd iallafall..  :-[ :-[

Det med trimkniven tror jag funkar jättebra, men jag hittade inte min.. det var ljusår sedan jag hade ridhäst..

Så nu ser hon ut som en skabbräv. Får se om det blommar upp igen.. ::)
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

356 Gäster, 1 användare
Sommaräng85