Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Gulsåpa mot kolmask?  (läst 2021 gånger)

Andreasb_se

  • Gäst
Gulsåpa mot kolmask?
« skrivet: 21 sep-07 kl 09:37 »
Jag har en brysselkålplanta på min balkong och den är något av min stolthet. I augusti blev den angripen av kolmask som väldigt snabbt började äta upp bladen. Då plockade jag bort alla for hand men nu är de tillbaka och MÅNGA.

Jag har plockat bort en driva men även provat att sputa på en gulsåpeblandning över dem. Jag drar mig för att änvända Pyrex eller liknande då vi ska äta brysselkålen. Det var i alla fall förhoppningen när jag sådde den.  :(

Har någon erfarenhet av att använda gulsåpa mot larver? Finns det något annat medel? De äter upp plantan SNABBT.

Andreasb_se

  • Gäst
Re:Gulsåpa mot kolmask?
« Svar #1 skrivet: 23 sep-07 kl 19:12 »
Jag kan uppdatera med att gulsåpan verkar ta död på många av maskarna och göra andra till synes livlösa. Vilken verkan det har på plantan är lite osäkert då själva maskangreppet gör att den inte mår så bra.

Får återkomma när jag vet mer.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

404 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hittade den tidning hemma hos en vän. Fångade mitt intresse och jag uppskattade den bredd av artiklar. Har själv nu påbörjat en prenumeration
/Martin

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser